Historia gnieźnieńskich szachów jest bardzo długa i bogata. Najstarsza wzmianka mówiąca o szachowej aktywności mieszkańców naszego miasta pochodzi z roku 1839, kiedy to rozegrano, zakończoną remisem, korespondencyjną partię pomiędzy zawodnikami z Gniezna i Poznania. Nawiasem pisząc jest to pierwsza informacja dotycząca działalności klubów i stowarzyszeń sportowych w Pierwszej Stolicy Polski.

Przełomowym okazał się rok 1922, w którym założono Gnieźnieński Klub Szachistów. To on w okresie międzywojennym był głównym, choć niejedynym, animatorem życia szachowego w naszym mieście.

Po II wojnie światowej gnieźnieńscy szachiści funkcjonowali w strukturach kilku klubów i podmiotów sportowych, m.in. Stelli Gniezno.

W 1974 roku działającą przy LZS Piast Gniezno sekcję szachową przejął Ludowy Klub Sportowo-Turystyczny Chrobry Gniezno, w którego skład wchodziły także sekcje kolarzy, łuczników i ciężarowców.

Dzisiejszy jednosekcyjny Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno jest spadkobiercą i kontynuatorem tych tradycji.

W zakładce „Historia” zachęcamy do zapoznania się zarówno z materiałami archiwalnymi jak i współczesnymi artykułami opisującymi minioną aktywność gnieźnieńskich szachistów. Wśród tych pierwszych na uwagę zasługuje zwłaszcza pochodzący z 1928 roku statut Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów. Mamy nadzieję, że dużym zainteresowaniem cieszyć się będą także prezentowane w dziale „Ciekawostki z historii” archiwalne treści, w postaci starych dokumentów, fotografii czy artykułów prasowych. Wiele cennych informacji oraz fotografii „sprzed lat” znajdzie Czytelnik w książce poświęconej historii Turnieju o Puchar Prezydenta M. Gniezna, najdłużej (bo od 1971 roku) nieprzerwanie organizowanej imprezy sportowej w naszym mieście. Tutaj też umieszczone zostały artykuły i inne materiały, znajdujące się na naszej „starej” stronie internetowej.