43. Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Gniezna przeszedł do historii

W niedzielę, 5 maja b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury rozegrano 43. Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Warto zaznaczyć, że jest to najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście. Na starcie tegorocznego turnieju stanęło 115 uczestników z wielu szachowych ośrodków, w tym pięciu z litewskiego miasta partnerskiego Radviliskis. Najstarsza uczestniczka zawodów ukończy w tym roku lat 87, zaś najmłodszy liczy lat 7.

Jak zwykle w tym turnieju rywalizację przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie dziewięciu 30-minutowych rund. Zasłużone zwycięstwo odniósł mistrz międzynarodowy Marcin Szeląg z AZS Poznań z dorobkiem 8,5 punktów, otrzymując okazały puchar z rąk prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego. Bardzo dobrze spisał się zawodnik SSz Pocztowiec Bydgoszcz Karol Jaroch, który zdobył 7,5 punktów i wywalczył drugie miejsce. Na trzecim stopniu podium rywalizację zakończył Marek Oliwa z KSz Odrodzenie Kożuchów, który zgromadził 7 punktów. Tym razem nieco poniżej oczekiwań wypadł faworyt turnieju arcymistrz Jacek Tomczak, który uplasował się na miejscu 7. W klasyfikacji kobiet triumfowała Małgorzata Świątnicka z TS-R Hetman Konin; wśród juniorów do lat 18 najlepszym był Szymon Banach z Chrobrego Gniezno; do lat 15 Piotr Śnihur ze Smecza Konin; do lat 12 Hubert Niemier AZS Poznań; do lat 10 Wojciech Kukorowski z Chrobrego Gniezno. Najlepszą juniorką turnieju była Weronika Momot ze Smecza Konin. W klasyfikacji zawodników z I kategorią triumfował Piotr Konieczyński z ŻTMS Baszty Żnin; z II Filip Michalski z OTSz Ostrów Wielkopolski; z III Przemysław Doberschütz z Chrobrego Gniezno; z IV Eliza Kubiak z KKS 1922 Lechia Kostrzyn Wielkopolski; z V Maciej Szafrański z UKS Kościelec. Wśród zawodników bez kategorii najlepszym był gość z litewskich Radviliskis Edvinas Smalinskas. Puchar dla najlepszego zawodnika Chrobrego, fundowany od wielu lat przez posła na sejm RP Tadeusza Tomaszewskiego, wywalczył w tym roku Łukasz Bardeli, który wyprzedził w tej klasyfikacji Kazimierza Kujawskiego i Szymona Banacha. Trofeum dla najlepszego studenta, ufundowane przez posła na sejm RP Pawła Arndta, odebrał Jacek Tomczak. Najlepszym zawodnikiem z Radviliskis został Kestutis Mikalauskas. Przygotowano również nagrody specjalne: dla najlepszych uczestników Szkółki Szachowej Miejskiego Ośrodka Kultury do lat 8 nagrody odebrali Marysia Kamińska i Olek Łepski. Nagrodę ufundowaną przez najlepszą gnieźnieńską juniorkę Zuzannę Szeląg z okazji rozgrywania turnieju po raz 43 – dla zawodnika, który w tabeli końcowej uplasował się na miejscu 43 – otrzymał Heinz Schils z Chemika Bydgoszcz.

Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski. Impreza była współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Gniezna.