Arcymistrzowie triumfatorami XLV Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna!

W niedzielę, 17 maja b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury rozegrano XLV Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Warto zaznaczyć, że jest to najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście. Zgodnie z przewidywaniami po rozegraniu 9 półgodzinnych rund zwycięzcami okazali się szachowi arcymistrzowie, którzy przybyli do Pierwszej Stolicy i uświetnili swoim udziałem jubileusz turnieju.

Tegoroczna, czterdziesta piąta edycja tej prestiżowej imprezy zgromadziła na starcie 116 uczestników. W silnej stawce zawodników z Polski, Litwy oraz Białorusi, zgodnie z przewidywaniami triumfował arcymistrz Jacek Tomczak z Akademii Szachowej Gliwice. Otrzymał on puchar wręczony przez Prezydenta Gniezna Tomasza Budasza w towarzystwie prezesa Chrobrego Gniezno Emila Wiśniewskiego. Zwycięzca wyprzedził innego arcymistrza – Kamila Draguna ze Stilonu Gorzów. Ciekawostką jest fakt, że obaj ci zawodnicy mają na swoim koncie tytuły indywidualnych mistrzów świata juniorów dla lat 16 – odpowiednio w roku 2006 i 2010. Na kolejnych pozycjach w klasyfikacji generalnej turnieju uplasowali się: Mikołaj Tomczak z Wieniawy Leszno, Piotr Brodowski MKS przy MDK Trzcianka, Karol Jaroch z Fali Świekatowo oraz Paweł Jaroch z Chemika Bydgoszcz. W klasyfikacji kobiet triumfowała arcymistrzyni Klaudia Kulon z MKS przy MDK Trzcianka, która jest aktualną akademicką mistrzynią świata. Wśród juniorów dla lat 18 najlepszy był Mikołaj Tomczak; do lat 15 Lukas Stauskas z litewskich Radviliskis; do lat 12 Michał Koziorowicz ze Stilonu Gorzów; do lat 10 Jan Wojdak z Raszyna Poznań. Najlepszą juniorką turnieju okazała się Zuzanna Szeląg z Chrobrego Gniezno. Puchar dla najlepszego zawodnika z partnerskiego miasta Radviliskis otrzymał Lukas Stauskas. W klasyfikacji zawodników z rankingiem 2001-2200 triumfował Mikołaj Tomczak; w przedziale 1801-2000 Marzena Kozłowska z Piasta Śrem; wśród zawodników z rankingiem 1601-1800 najlepszy był Marek Nawrocki z Chrobrego Gniezno zaś w gronie szachistów z rankingiem 1401-1600 Jacek Miętkiewicz również z Chrobrego. Klasyfikację graczy z rankingiem 1201-1400 zdominował Jan Wojdak, a w przedziale 1001-1200 Wiktor Tański z Baszty Żnin. Natomiast wśród zawodników bez kategorii szachowej najlepszym okazał się Dominik Krawiec z Hetmana Wschowa. Puchar dla najlepszego zawodnika Chrobrego, fundowany od wielu lat przez posła na sejm RP Tadeusza Tomaszewskiego otrzymał Łukasz Bardeli. Trofeum dla najlepszego studenta, ufundowane i wręczone przez posła na sejm RP Pawła Arndta, przypadło Kamilowi Dragunowi. Przygotowano również nagrody specjalne: dla najstarszego i najmłodszego zawodnika turnieju. Tym pierwszym okazał się Henryk Biszof z Chrobrego Gniezno (ur. 1937), a drugim Chryzostom Lesień z AZS Poznań (ur. 2008).

W ramach turnieju przeprowadzono Mistrzostwa Wielkopolski w szachach szybkich. Wszystkie puchary dla triumfatorów mistrzostw ufundował i wręczył poseł Zbigniew Dolata w towarzystwie prezesa Wielkopolskiego Związku Szachowego Łukasza Dębowiaka. W klasyfikacji Open najlepszym okazał się Mikołaj Tomczak, który wyprzedził Piotra Brodowskiego i Łukasza Bardeli. Natomiast wśród kobiet zwyciężyła Klaudia Kulon przed Marzeną Kozłowską i Mileną Magnacką z OTSz Ostrów Wielkopolski.

Jubileusz imprezy był okazją do podziękowania osobom wspierającym gnieźnieńskie szachy. W tym celu zarząd Chrobrego wręczył im oficjalne koszulki klubowe, w których występuje w tegorocznych rozgrywkach szachowej ekstraligi drużyna bezokularow.pl Chrobry Gniezno. Otrzymali je: prezydent Tomasz Budasz, posłowie na sejm RP Paweł Arndt, Zbigniew Dolata i Tadeusz Tomaszewski, były i obecny dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Paweł Kostusiak i Dariusz Pilak oraz organizatorzy turniejów szachowych w naszym mieście i regionie – Paweł Kamiński i Jacek Kukorowski. Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski. Impreza była współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turnieju ze strony serwisu chessarbiter

Profil LKS Chrobry Gniezno na Facebooku

Relacja TV Gniezno

Galeria zdjęć Rafała Wichniewicza na gniezno24.com

Zdjęcia nadesłane przez Krzysztofa Szeląga