Awans juniorów Chrobrego do II ligi!

Dużym sukcesem młodych szachistów Chrobrego zakończył się ich udział w rozgrywkach Wielkopolskiej Ligi Juniorów. Reprezentująca nasz klub w rozgrywkach III ligi pierwsza drużyna Chrobrego uzyskała awans do ogólnopolskiej II ligi juniorów, zaś występujący w IV lidze zespół Chrobrego II uplasował się na wysokim, szóstym miejscu.

W sobotę i niedzielę, 31 marca oraz 1 kwietnia b.r. odbył się w Kaliszu drugi zjazd (pierwszy odbył się również w Kaliszu w dniach 4 i 5 lutego) Wielkopolskiej III i IV Ligi Juniorów. Wzięły w nim udział I oraz II zespół Chrobrego. Pierwszy nasz zespół rywalizował w złożonej z 10 wielkopolskich ekip – III lidze, której rozgrywki przeprowadzono systemem kołowym („każdy z każdym”). Po rozegraniu 9 rund, nasz zespół uplasował się na 4 miejscu, które dało awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Choć do II ligi awans uzyskiwały tylko trzy najlepsze zespoły III ligi, to jednak w rywalizacji tej nie była brana pod uwagę druga drużyna KTSW Kalisz, która zakończyła zawody na drugim miejscu (pierwszy jej zespół występuje już w rozgrywkach II ligi juniorów). Tym samym historyczny, bo pierwszy w historii klubu awans do II ligi juniorów, stał się faktem! W 9 rozegranych meczach Chrobry I zwyciężył pięciokrotnie, raz zanotował remis, a trzykrotnie doznawał porażki, uzyskując w sumie 11 punktów meczowych. Triumfowali młodzi szachiści UKS Smecz Konin – 18 punktów, przed wspomnianym drugim zespołem KTSW Kalisz – 14 punktów oraz ekipą MMKS Wieniawa Leszno – 12 punktów. Dla naszego zespołu punkty zdobywali: Szymon Banach – 7 (brązowy medal za 3 indywidualny wynik punktowy na I szachownicy), Marek Nawrocki – 3, Karol Nawrocki – 5,5, Piotr Kamiński – 6, Joanna Fedan – 5, Zuzanna Szeląg – 4,5. Godnym odnotowania jest fakt zdobycia II kategorii szachowej przez naszego juniora młodszego Piotra Kamińskiego, który tym samym potwierdził swoje spore już umiejętności oraz bardzo duży postęp w grze, poczyniony w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. Rozgrywki II ligi juniorów zaplanowane są w terminie 21-29 lipca b.r.

W Kaliszu nie zawiedli również szachiści drugiego zespołu Chrobrego, którzy reprezentowali nasze miasto w rozgrywkach IV ligi. Mimo że jechali praktycznie po naukę, legitymując się dość niskim średnim rankingiem zespołu (i tym samym numerem startowym – 10), zanotowali spory sukces kończąc rywalizację w gronie 21 drużyn na wysokim, 6 miejscu. W 9-rundowym turnieju, rozegranym systemem szwajcarskim, nasi juniorzy wygrali 5 meczów, a 4 przegrali i tym samym zgromadzili 10 punktów meczowych. Dla gnieźnian punkty zdobywali: Szymon Dopierała – 5, Jakub Pogodziński – 6, Wojciech Doberschütz – 7 (srebrny medal za 2 indywidualny wynik punktowy na III szachownicy, odniesiony bez porażki), Antoni Kamiński – 3,5, Edyta Nawrocka – 6,5, Dorota Doberschütz – 2,5 (z 5 partii), Aleksandra Hubert – 2 (z 4 partii). W rozgrywkach IV ligi triumfował zespół UKS Smecz II Konin, przed Pocztowcem Poznań i Gambitem Ślesin.

Opiekunami juniorów Chrobrego w kaliskich zjazdach byli: Krzysztof Szeląg (który wykonał zamieszczone niżej zdjęcia), Paweł Kamiński oraz Przemysław Doberschütz, zaś trenerem Mirosław Sobczak. W imieniu zarządu LKS Chrobry Gniezno oraz rodziców naszych juniorów składamy im serdeczne podziękowania.

Na podsumowania i szczegółowe wnioski (zwłaszcza szkoleniowe) przyjdzie jeszcze czas, ale już dziś warto pokusić się o kilka słów komentarza. Otóż rezultaty uzyskane przez oba zespoły naszych młodych szachistów są bez wątpienia ich sporym sukcesem, a dla zarządu klubu miłą niespodzianką. Cieszy zwłaszcza awans do II ligi juniorów pierwszego zespołu Chrobrego; cieszy tym bardziej, że odniesiony został w jubileuszowym roku 90-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów. Podsumowując wyniki obu zespołów oraz poszczególnych zawodników można oczywiście powiedzieć, że końcowy rezultat mógł być jeszcze lepszy. Świadczy o tym przebieg 2-3 spotkań (np. z faworyzowaną ekipą Wieniawy Leszno), które powinny zakończyć się wynikami lepszymi od uzyskanych. Pamiętajmy jednak, że obie nasze drużyny występowały w tych klasach rozgrywkowych (III i IV liga) w roli beniaminków i czasami brakowało nie tyle umiejętności, ile doświadczenia, sportowego sprytu oraz tzw. szachowego ogrania, które po prostu jest niezbędne do odnoszenia sukcesów w tego typu rozgrywkach. Patrząc na występy naszych juniorów z nieco większej perspektywy musimy uświadomić sobie, że jeszcze półtora roku temu nie posiadaliśmy żadnej drużyny juniorskiej, która reprezentowałaby nas choćby na poziomie IV-ligowym! Dziś dysponujemy dwoma zespołami rywalizującymi z powodzeniem z najlepszymi drużynami Wielkopolski, w których szkolenie odbywa się od wielu lat. Co ważne, w gronie naszych juniorów widać znaczące i systematyczne postępy (czego odzwierciedleniem są sukcesywnie zdobywane kategorie szachowe), dużą chęć gry oraz rywalizację o miejsce w składzie. Ta ostatnia jest szczególnie istotna, zważywszy na fakt istnienia sporej grupy młodych adeptów królewskiej gry, którzy walczą o możliwość reprezentowania Chrobrego w rozgrywkach drużynowych.

Udział młodych zawodników Chrobrego w rozgrywkach III i IV Ligi Juniorów w Kaliszu był współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki Wielkopolskiej III Ligi Juniorów

Szczegółowe wyniki Wielkopolskiej IV Ligi Juniorów

Zdjęcia z II zjazdu – Kalisz 31.03-01.04.2012.r.