Bardzo dobry występ juniorów Chrobrego w II lidze

Za bardzo udany należy uznać występ juniorów Chrobrego Gniezno w rozgrywkach II ligi juniorów, które od 20-29 lipca b.r. zorganizowane zostały w Borowicach.

Po niespodziewanym, wiosennym awansie do tych ogólnopolskich rozgrywek, głównym zadaniem naszych młodych szachistów było utrzymanie się w II lidze. Cel został w pełni osiągnięty i już przed rozegraniem ostatniej rundy mogliśmy cieszyć się z tego, że w przyszłym roku Chrobry będzie reprezentowany w II lidze juniorów. W stawce 41 startujących w lidze zespołów awans do I ligi uzyskiwały 3 najlepsze, zaś utrzymanie 32 ekipy. Chrobry zakończył rywalizację na bardzo wysokim, 17 miejscu. Zważywszy na fakt, że nasz zespół występował w rozgrywkach tej rangi po raz pierwszy oraz na to, że legitymował się dopiero 31 numerem startowym (wynikającym ze średniego rankingu zawodników) jego postawę i osiągnięty rezultat ocenić należy bardzo pozytywnie.

Mistrzostwa rozgrywane zostały systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund. Podstawowy skład każdego zespołu tworzyło 6 zawodników: dwóch juniorów starszych (do lat 18), dwóch młodszych (do lat 14) oraz po jednej juniorce starszej i młodszej. Drużyna Chrobrego wybrała się do Borowic wzmocniona wypożyczoną specjalnie na te zawody 11-letnią Alicja Śliwicką z Torunia, która jest aktualną mistrzynią Europy w swojej kategorii wiekowej. Jej występ – co warto podkreślić – na szachownicy juniorki starszej okazał się pełnym sukcesem, gdyż Alicja potwierdziła swoją klasę i zgromadziła 9,5 punktów. Tym samym wywalczyła srebrny medal na 5 szachownicy. Pozostali zawodnicy Chrobrego punktowali następująco: Szymon Banach – 3, Marek Nawrocki 3,5, Karol Nawrocki – 6,5 (uzyskał tym samym normę na II kategorię), Piotr Kamiński – 5, Zuzanna Szeląg – 5, rezerwowy Antoni Kamiński nie występował. Na ocenę gry poszczególnych zawodników przyjdzie jeszcze czas, choć już dziś pokusić się można o kilka ogólnych zdań komentarza. Po pierwsze widać było (zwłaszcza w początkowych dniach rywalizacji) dużą tremę wynikającą ze startu w tak poważnych zawodach. Efektem tego były zbyt częste pomyłki i proste przeoczenia. Niewątpliwie były one także skutkiem zbyt małego „ogrania” naszych zawodników w turniejach szachów klasycznych. Widać to było zwłaszcza w partiach, w których należało zachować zimną krew i po prostu zrealizować przewagę materialną bądź pozycyjną. Ponadto ujawniły się także pewne braki w przygotowaniu debiutowym oraz zbyt małe zrozumienie niektórych typów pozycji, które pojawiały się na szachownicy. Dlatego obok partii bardzo udanych i rozegranych z pełną konsekwencją zdarzały się także dużo słabsze występy przypłacone przykrymi porażkami. Na szczęście utrzymanie się w II lidze powoduje, że nasi juniorzy wraz ze szkoleniowcami mogą się w spokoju przygotować do przyszłorocznych rozgrywek i poprawić mankamenty występujące w grze.

Pobyt w – położonych w sercu Karkonoszy – Borowicach uznać należy za udany także od strony organizacyjnej. Młodzież i opiekunowie mieli zapewnione dość dobre warunki pobytowe. Pogoda dopisywała, więc dość często młodzi szachiści korzystali z licznych boisk sportowych oraz możliwości gry w tenisa ziemnego czy stołowego. Zorganizowano także kilka imprez okolicznościowych takich jak: wycieczki do Wodospadu Podgórna oraz kapliczki św. Anny, turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego oraz szachów błyskawicznych. Odbyła się także dyskoteka dla młodzieży oraz bankiet dla opiekunów.

Udział drużyny Chrobrego w rozgrywkach II Ligi Juniorów był współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

Zobacz także:

Stronę ze szczegółowymi wynikami II ligi juniorów

Strona II ligi juniorów

Zdjęcia z pobytu w Borowicach