Duży sukces naszych juniorów w rozgrywkach II ligi

Bardzo udany występ zanotowali juniorzy Chrobrego Gniezno w ogólnopolskich rozgrywkach II ligi juniorów, które w dniach 21-30 lipca b.r. zorganizowane zostały w Szczyrku.

Wydawało się, że – po wymuszonych zmianach w składzie – naszej drużynie będzie bardzo trudno powtórzyć ubiegłoroczny sukces w rozgrywkach tego szczebla, kiedy to Chrobry zakończył rywalizację na miejscu 17. Tymczasem nasi młodzi szachiści spisali się nadspodziewanie dobrze i w gronie 43 zespołów z całego kraju zajęli bardzo wysokie, 9 miejsce! Zważywszy na fakt, że nasz zespół występował w rozgrywkach tej rangi dopiero po raz drugi oraz na to, że legitymował się odległym, 23 numerem startowym (wynikającym ze średniego rankingu zawodników) jego postawę i osiągnięty rezultat ocenić należy bardzo pozytywnie. Warto zaznaczyć, że spośród 8 wielkopolskich drużyn startujących w Szczyrku, lepiej od Chrobrego zaprezentowała się jedynie silna ekipa KTSz-W Kalisz.

Mistrzostwa przeprowadzone zostały systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund. Podstawowy skład każdego zespołu tworzyło 6 zawodników: dwóch juniorów starszych (do lat 18), dwóch młodszych (do lat 14) oraz po jednej juniorce starszej i młodszej. Podobnie jak w roku ubiegłym drużyna Chrobrego wybrała się do Szczyrku wzmocniona wypożyczoną specjalnie na te zawody 12-letnią Alicją Śliwicką z Torunia, która pochwalić się może tytułem mistrzyni Europy do lat 10. I tym razem jej występ – co warto podkreślić – na szachownicy juniorki starszej okazał się pełnym sukcesem. Alicja potwierdziła swoją klasę i zgromadziła 9,5 punktów. Tym samym wywalczyła brązowy medal na 5 szachownicy. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się także występująca na szachownicy juniorki młodszej 12-letnia Zuzanna Szeląg, która pokazała dojrzałą i – co szczególnie ważne – skuteczną grę. Zuza zgromadziła 8,5 punktów i po raz kolejny wypełniła normę na I kategorię szachową. Również pozostali zawodnicy Chrobrego stanęli na wysokości zadania i dorzucili cenne punkty do dorobku drużyny: Szymon Banach zgromadził 4,5 punktów, Karol Nawrocki 3,5 punktów, Piotr Kamiński 5 punktów, zaś debiutujący w rozgrywkach II ligi juniorów Antoni Kamiński – 4 punkty.

Pobyt w Szczyrku uznać należy za udany także od strony organizacyjnej. Z każdej rundy przeprowadzano bezpośrednią transmisję internetową z aż 66 szachownic. Młodzież i opiekunowie mieli zapewnione dość dobre warunki pobytowe, a zwłaszcza żywieniowe. Pogoda dopisywała, więc podziwiać można było liczne atrakcje Beskidu Śląskiego oraz odbywać piesze wycieczki po górach.

Swój pobyt w Szczyrku podsumowały liderki zespołu Alicja i Zuzanna: Warunki w Szczyrku oceniamy na bardzo dobre. Smaczne jedzenie, klimatyzowana sala gry i dużo ciekawych atrakcji. W wolnym czasie bywałyśmy w ,,Małpim Gaju” (pomieszczenie kuleczkami dla dzieci), pływałyśmy w basenie, grałyśmy w ping-ponga lub w koszykówkę i wybierałyśmy się na spacery do miasta. Bardzo zaciekawił nas turniej blitza na szachach ogrodowych. Oprócz tego zorganizowano turniej szachów błyskawicznych, szybkich oraz symultanę z mistrzem międzynarodowym Tomaszem Warakomskim, w której wzięłyśmy udział. Turniej uważamy za udany. Zuzanna: Mój występ w II lidze uważam za udany i jestem zadowolona ze swojej gry, chociaż myślę, że powinnam grać dokładniej w niektórych pozycjach. Alicja: Mój wynik na tym turnieju uważam za nie najlepszy. W moich partiach nie pokazałam na co naprawdę mnie stać. Mam nadzieję, że za rok będzie lepiej.

Opiekunem i trenerem juniorów Chrobrego w Szczyrku był Wiesław Banach, zaś wyjazd został wsparty ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

Zobacz także:

Strona II ligi juniorów wraz ze szczegółowymi wynikami

Zdjęcia z pobytu w Szczyrku