I liga była blisko

Od 3 do 11 września b.r. pierwszy zespół Chrobrego Gniezno przebywał w nadmorskim Mrzeżynie, gdzie rozgrywane były rozgrywki II ligi seniorów. 

Jest to od wielu lat najważniejsza dla naszych szachistów drużynowa impreza w roku. W rywalizacji udział wzięły 32 drużyny z całego kraju. Jak co roku, awans do I ligi uzyskiwały najlepsze 3 ekipy, zaś drużyny, które zajęły miejsce 25 lub dalsze spadły z II ligi i w przyszłym sezonie będą musiały występować w rozgrywkach ligi wojewódzkiej (III liga). Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, co oznacza, że każda z drużyn (w której występuje 5 mężczyzn i kobieta) rozegrała 9 spotkań z zespołami, które w danej fazie turnieju posiadały taki sam (bądź bardzo zbliżony) dorobek punktowy.

Nasz zespół wystąpił w Mrzeżynie w następującym składzie: Vaidas Sakalauskas, Łukasz Bardeli, Winicjusz Fengier, Mirosław Sobczak, Wiesław Banach, Rafał Nowak – rezerwowy oraz Jagoda Gołek. Pozwoliło to ekipie Chrobrego uzyskać na liście startowej drużyn 17 numer, wynikający z legitymowania się średnim rankingiem punktowym członków drużyny. Oznaczało, to że nasza drużyna nie jechała na rozgrywki II ligi jako faworyt i kandydat do pierwszoligowego awansu.

Tymczasem Chrobry sprawił miłą niespodziankę i do ostatniej rundy walczył o upragniony awans do I ligi. Do premiowanego awansem 3 miejsca zabrakło niewiele – zwycięstwa w ostatnim meczu z drużyną ZMCh Polska YMCA Warszawa w stosunku 4-2. Ostatecznie nasza ekipa zakończyła rozgrywki na wysokim 9 miejscu, co jest najlepszym rezultatem w historii występów Chrobrego w II lidze seniorów. Z 9 rozegranych meczów Chrobry wygrał 5, zaś 4 zakończyły się jego porażkami. Warto zauważyć, że gnieźnieński zespół grał w ścisłej czołówce mistrzostw i rywalizował w bezpośrednich meczach z czterema spośród pięciu najlepszych zespołów. Ciekawostką jest fakt, iż nasi szachiści rozegrali mecze derbowe z wszystkimi trzema wielkopolskimi zespołami występującymi w rozgrywkach II ligi i we wszystkich odnieśli przekonujące zwycięstwa (z MUKS „Wieża Kórnicka” Kórnik 5,5-0,5, z UKS Szach Wolsztyn 4,5-1,5 oraz z TS-R Hetman Konin 5-1). Awans do I ligi uzyskały zespoły MKS Polonia Trade Trans II Warszawa, LKS Wrzos Międzyborów oraz GKS Pniówek 74 Pawłowice.

W tegorocznych rozgrywkach II ligi punkty dla drużyny Chrobrego zdobyli: Vaidas Sakalauskas 6 z 9 partii, Łukasz Bardeli 5,5 z 9 partii, Winicjusz Fengier 2,5 z 6 partii, Mirosław Sobczak 1,5 z 5 partii, Wiesław Banach 4 z 8 partii, Rafał Nowak 4 z 8 partii, Jagoda Gołek 6,5 z 9 partii.

Wyjazd na rozgrywki II ligi możliwy był dzięki dotacji na sport kwalifikowany Urzędu Miasta Gniezna oraz pomocy Miejskiego Ośrodka Kultury i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie.

Zobacz także:

Zdjęcia z Mrzeżyna

Szczegółowe wyniki II ligi seniorów