I Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przeszedł do historii!

W sobotę, 1 marca b.r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbył się I Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na jego starcie stanęło ponad 150 zawodników z takich ośrodków szachowych jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Bydgoszcz, Olsztyn, Konin, Ostrów Wielkopolski, Gliwice, Legnica, Jelenia Góra, Leszno, Kościan, Wolsztyn, Kórnik, Bucz, Wągrowiec, Rogoźno, Szubin, Nowe, Trzemeszno, Skoki, Damasławek, Kostrzyn Wielkopolski, Nekla, Żydowo, Świekatowo, Przeźmierowo, Stęszew, Śmigiel, Zakrzewo, Kopanica, Sierpc i oczywiście Gniezno. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to rekordowa frekwencja w imprezach szachowych rozgrywanych na terenie gnieźnieńskiego MOK-u od samego początku organizowania ich w tym miejscu, czyli od połowy lat 70. XX wieku. Zawody rozegrano według przepisów szachów szybkich (po 15 minut na partię dla zawodnika), systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Zgodnie z przewidywaniami triumfował arcymistrz Jacek Tomczak reprezentujący Akademię Szachową Gliwice, który zgromadził komplet 9 punktów. Wyprzedził on Piotra Bieluszewskiego – 7,5 punktów i Jana Kujawskiego, który triumfował również w klasyfikacji „najlepszy zawodnik Chrobrego Gniezno” oraz „najlepszy senior urodzony przed 1955 rokiem” – 7 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowali się: 4 Łukasz Bardeli z Chrobrego Gniezno, 5 Kamil Szadkowski z UKS Smecz Konin, 6 Krzysztof Chojnacki z Chrobrego Gniezno – wszyscy po 7 punktów, 7 Dominik Pędzich z Polonii Warszawa, 8 Wojciech Przybylski z Akademii Szachowej Gliwice, 9 Jagoda Gołek z Chrobrego Gniezno, która zdobyła nagrodę dla najlepszej kobiety, 10 Karol Jaroch z Pocztowca Bydgoszcz – wszyscy po 6,5 punktów. W klasyfikacji generalnej nagrodzono pierwszych 18 zawodników. Wśród juniorów do lat 18 najlepszym okazał się Szymon Banach, do lat 15 Piotr Kamiński, do lat 12 Antoni Kamiński wszyscy Chrobry Gniezno, zaś do lat 10 Kajetan Żygadło z UKS Fala Świekatowo. Najlepszą juniorką turnieju okazała się Zuzanna Szeląg z Chrobrego Gniezno. Nagrody otrzymali również zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji rankingowych: w przedziale rankingu ELO 2001-2200 najlepszy był Piotr Bieluszewski, w grupie 1801-2000 triumfował Wojciech Olejarczyk z Korony Zakrzewo, w gronie zawodników z rankingiem do 1800 Piotr Kamiński, zaś wśród zawodników bez rankingu ELO Wojciech Matuszak z Poznania. Zawodnicy, którym nie udało się zdobyć żadnej nagrody wzięli udział w losowaniu upominków w postaci okolicznościowych medali, albumów i książek o „żołnierzach wyklętych”.

 

Przed rozpoczęciem imprezy jej uczestnicy uczcili pamięć „żołnierzy wyklętych” chwilą ciszy. W towarzystwie Dariusza Pajkerta, pełniącego obowiązki Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, oficjalnego otwarcia turnieju dokonał zastępca prezydenta Gniezna Czesław Kruczek. Obaj panowie otrzymali przygotowane specjalnie na sobotni turniej pamiątkowe medale okolicznościowe. Uhonorowani nimi zostali również najstarsi zawodnicy turnieju: Bogdan Dahlke z Rogoźna (rocznik 1931, syn powstańca wielkopolskiego i jednocześnie członek Związku Represjonowanych Górników), Henryk Biszof i Zygmunt Kapeliński – obaj z Gniezna. Medale trafiły również w ręce trojga członków LKS Chrobry Gniezno, którzy włączyli się w organizację turnieju: sędziego Piotra Przybylskiego, Ewy Zamiar oraz Jacka Kukorowskiego.

W organizację imprezy włączyły się również rodziny gnieźnieńskich szachistów oraz inni wolontariusze. Uczestnicy turnieju mogli skosztować wypieków przygotowanych przez Izabelę Wichniewicz, Agnieszkę Kamińską, Agatę Szeląg, Ewę Zamiar oraz Lucynę Banach. Dużym powodzeniem cieszyła się również wojskowa grochówka przygotowana dla każdego zawodnika przez firmę cateringową Rafała Jurke.

Należy podkreślić, że atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe (w postaci okazałego pucharu dla zwycięzcy, albumów i książek o tematyce „żołnierzy wyklętych” oraz wspomnianych medali okolicznościowych) ufundowane zostały przez Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej oraz wielu sponsorów („PUH Kosmyk Adama Matuszaka, portal internetowy www.gniezno24.com, EKO-Plus” Macieja Chosińskiego, Salon Ślubny „Nasze Wesele”, Firmę C.Rosiński, Krzysztofa Ostrowskiego, Biuro Podróży przy Księgarni Gazety Polskiej, PPHU „Chem Glas” państwa Nowickich, hifi24.pl, Zakład Ochrony Środowiska „Nowa Ziemia” Jacka Kukorowskiego oraz anonimowych patriotów). Każdy szachista wyjechał z Pierwszej Stolicy ze sportową koszulką memoriałową zaprojektowaną specjalnie na turniej przez Karolinę Ostrowską z Gniezna. Paweł Kamiński, reprezentujący Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej – głównego fundatora nagród – a jednocześnie osoba najbardziej zaangażowana organizacyjnie w przygotowanie imprezy, dokonując uroczystego zamknięcia turnieju, zaprosił wszystkich uczestników do przyjazdu do Gniezna w przyszłym roku i wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Turnieju Szachowym Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki I Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Gniezno, 1.03.2014 r.

Relacja z portalu www.gniezno24.com

Galeria zdjęć z portalu www.gniezno24.com

Profil turniejowy na facebooku

Relacja TV Gniezno

Relacja TV Wielkopolska

Relacja z portalu Informacje Lokalne

Relacja z kanału Gromczi Studio (po umieszczeniu)

Zdjęcia nadesłane przez Krzysztofa Szeląga

Zdjęcia nadesłane przez Jacka Haję

Impreza towarzysząca – Marsz Wyklętych

Materiały z przygotowań do turnieju