II Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przeszedł do historii!

W niedzielę, 1 marca b.r. w sali widowiskowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie odbył się II Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Gniezno 2015.

Na jego starcie stanęło ponad 160 zawodników z Polski, Ukrainy i Rosji, co stanowi rekordową frekwencję w ponad 90-letniej historii gnieźnieńskich szachów. Najstarszy zawodnik miał 84 lata, natomiast najmłodszy 8. Zawody rozegrano według przepisów szachów szybkich (po 15 minut na partię dla zawodnika), systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Dość nieoczekiwanie triumfował Łukasz Licznerski z Chemika Bydgoszcz, który wyprzedził arcymistrzów Vladimira Malaniuka z Ukrainy i Mirosława Grabarczyka z Baszty Żnin. Czwarte miejsce zajął mistrz międzynarodowy Pavel  Shkapenko z Rosji, piąty był Wojciech Przybylski z Akademii Szachowej Gliwice, zaś szóste najlepszy zawodnik LKS Chrobry Gniezno Jan Musiałkiewicz. Najlepszą kobietą okazała się również zawodniczka Chrobrego Jagoda Gołek, zaś zawodnikiem urodzonym przed 1955 rokiem Jerzy Kot z Lęborka. „Nagroda Inki” dla najlepszej juniorki przypadła Alicji Śliwickiej z UKS OPP Toruń. Najlepszymi juniorami okazali się: do lat 18 Radosław Gajek z Rotmistrza Grudziądz, do lat 14 Jan Kukorowski z Chrobrego Gniezno, do lat 12 Bartosz Kowalik z UKSz Skoczek Choszczno, do lat 10 Maciej Szafrański z UKS Kościelec. Wśród nagrodzonych w poszczególnych przedziałach rankingowych znaleźli się: Jerzy Kot, Marcin Pilzak z Wieniawy Leszno, Emil Wiśniewski z Chrobrego Gniezno, Piotr Król z Łodzi oraz Alfred Grupa z Przeźmierowa. Łącznie wręczono lub wylosowano blisko 60 nagród pieniężnych i rzeczowych. Ponadto każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy medal pamięci „żołnierzy wyklętych”.

Mecenat nad turniejem objął Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej, zaś patronat Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Przed rozpoczęciem imprezy jej uczestnicy uczcili pamięć „żołnierzy wyklętych” chwilą ciszy. W towarzystwie Pawła Kamińskiego z Gnieźnieńskiego Klubu Gazety Polskiej oraz radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Ostrowskiego – uroczystego otwarcia oraz zamknięcia turnieju dokonała starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska.

Należy podkreślić, że atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe ufundowane zostały przez Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej oraz wielu sponsorów (EKO-PLUS Macieja Chosińskiego, Salon Ślubny NASZE WESELE, firmę C.ROSIŃSKI, firmę KOSMYK Adama Matuszaka, Krzysztofa Ostrowskiego, firmę COPY POINT, Stowarzyszenie ODRA NIEMEN, RED IS BAD, firmę Dziemidowicz).

W organizację imprezy włączyły się również rodziny gnieźnieńskich szachistów oraz inni wolontariusze. Uczestnicy turnieju mogli skosztować wypieków przygotowanych przez Izabelę Wichniewicz, Agnieszkę Kamińską, Lidię Żurawską, Agatę Szeląg, Ewę Zamiar oraz Lucynę Banach. Dużym powodzeniem cieszyła się również wojskowa grochówka przygotowana dla każdego zawodnika przez restaurację PAULA.

Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski z Gniezna.

W ciągu kilku najbliższych dni na naszej stronie zamieszczać będziemy relacje telewizyjne oraz galerie zdjęć z lokalnych portali internetowych.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki II Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Gniezno, 01.03.2015 r

Relacja portalu gniezno24.com

GALERIA ZDJĘĆ UCZESTNIKÓW TURNIEJU AUTORSTWA RAFAŁA WICHNIEWICZA

Relacja TV Gniezno

Relacja portalu Informacjelokalne.pl

Galeria zdjęć Rafała Jurke

Relacja i galeria zdjęć z portalu sportgniezno.pl

GNIEŹNIEŃSKIE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Koncert zespołu FORTECA

Wykład historyka Adama Borowskiego

Bieg Tropem Wilczym

Uroczysta msza św. w intencji „żołnierzy wyklętych”

Relacja ze strony Rafała Jurke