Juniorzy Chrobrego w Kętrzynie – relacja Agnieszki Kamińskiej

Zamieszczamy relację p. Agnieszki Kamińskiej z rozegranego w dniach 27-30.12.2014 roku XVII Kętrzyńskiego Festiwalu Szachowego:

„Kętrzyn to dla mnie już prawie koniec świata. Nowo poznany ksiądz w Świętej Lipce na moje pytanie jak się żyje w tych okolicach odpowiedział: „Nic, cisza. Paaani, tu już wrony zawracają…”

Na szczęście kawałek dalej, do Kętrzyna, do nowoczesnego centrum edukacji podlegającego pod starostwo przybyło sporo graczy szachowych.  Nasz klub reprezentowali Jacek Miętkiewicz, Maks Łepski oraz Piotr, Antek i Marysia Kamińscy. Ci ostatni wystawieni byli na ciężką próbę przetrwania, gdyż przez cztery dni skazani na swoje towarzystwo w jednym pokoju musieli odnaleźć się w obliczu i zwycięstw i porażek meczowych.

Wrażeń było sporo i jak na Marysię – kobietę przystało nastąpiła konkretna chwila załamania, kiedy to w pewien bezmyślny sposób podstawia pionka raz drugi i trzeci i przegrywa kolejny i kolejny raz. Łzy, szloch myślę sobie hartują ją, tymbardziej, że  nie ma mnie obok niej w danej chwili. Antek w charakterystyczny dla siebie sposób cieszy się na zwycięstwo tudzież smuci na przegraną i „odreagowuje” cały swój stres na grze w ping-ponga.

Piotr natomiast zrównoważony i nie wiedzieć po kim tak opanowany skupia swoją uwagę wielu. Odizolowany i przez dobre cztery godziny każdego kolejnego meczu zamknięty w swoim świecie próbuje rozgryźć każdy ruch przeciwnika. Wpatrując się w szachownicę i wirtualnie ustawiając figury widać, że kombinuje i urokliwie potrafi wygrać, zremisować i przegrać.

Pozostali klubowicze otoczeni swoimi bliskimi i kolegami równie dobrze i pracowicie spędzają czas. Nie jestem w stanie fachowo opowiedzieć o tym jak grali nasi klubowicze. Forma wszystkich przedstawiała się różnie i tak jak ich forma tak zajęli kolejno następujące miejsca:

Marysia (grupa B) 11/5 pkt.

Piotr (grupa A) 26/5 pkt.

Jacek (grupa A) 40/4.5 pkt.

Antek (grupa A) 53/4 pkt.

Maks (grupa A) 62/3 pkt.

Cztery intensywne dni – może dla matki, która widzi swoje „umęczone” psychicznie dzieci przykra chwila, ale one są przeszczęśliwe i na moje „porozmawiaj ze mną chwilkę”, odpowiadają, później, teraz nie mam czasu albo idę na partię, na obiad, na salę gimnastyczną itp.

Środowisko, które zjechało się na zawody do Kętrzyna – przeróżne. Po raz kolejny przekonałam się jak różni ludzie, w różnym wieku, z różnymi zawodami potrafią się tym zajmować. Podsłuchując przypadkiem ich rozmowy zrozumiałam, że w ich życiu szachy to ich sposób…na przetrwanie. Wariaci? Chyba nie. To każdego osobiste rozwiązanie na  swój byt, i ciągłe staranie się do bycia lepszym. Szachownica jak życie – walka o twoje być albo nie być. Napędza Cię twoja myśl i ona kieruje tobą. Pośpiech może stać się twoim wrogiem, więc czekasz aż przeciwnik popełni błąd. Wyrafinowana czujność przeraża, ale o ile pomaga wygrać nawet z teoretycznie najlepszym”.

Agnieszka Kamińska

Zobacz także:

Wyniki XVII Kętrzyńskiego Festiwalu Szachowego OPEN A – Kętrzyn, 27-30.12.2014 r.

Wyniki XVII Kętrzyńskiego Festiwalu Szachowego OPEN B (do 12 lat) – Kętrzyn, 27-30.12.2014 r.

Zdjęcia nadesłane przez Agnieszkę Kamińską