Juniorzy Chrobrego w Warszawie

W dniach od 30 lipca do 1 sierpnia b.r. dwoje juniorów Chrobrego Gniezno uczestniczyło w rozgrywanych w Warszawie Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

W grupie dziewcząt do lat 10 nasz klub reprezentowała Zuzanna Szeląg, zaś w grupie chłopców do lat 16 – Szymon Banach. Do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba 786 młodych adeptów „królewskiej gry” z terenu całego kraju. Należy podkreślić, że polscy juniorzy należą do światowej czołówki i już tradycyjnie z mistrzostw Europy czy świata – zarówno w rywalizacji indywidualnej jaki i drużynowej – przywożą dużą ilość medali. Dlatego w warszawskich mistrzostwach, w niemal każdej grupie wiekowej, znaleźli się zawodnicy legitymujący się sukcesami na arenie międzynarodowej. W trakcie pierwszych dwóch dni odbyły się mistrzostwa w szachach szybkich. W dwóch najmłodszych grupach – do lat 8 i 10, każdy z zawodników dysponował na zegarze po 30 minut na rozegranie całej partii. Natomiast w grupach do lat 12, 14, 16 i 18 przeznaczono dla każdego z graczy po 25 minut na partię oraz dodatkowo 10 sekund za każde wykonane posunięcie. Duży sukces odniosła debiutująca w tak prestiżowej imprezie Zuzanna Szeląg, która w 9 partiach zdobyła 5 punktów i uplasowała się na wysokim 23 miejscu. Jej klubowy kolega – Szymon Banach, zgromadził 4 punkty i w swojej grupie zakończył rywalizację na miejscu 51. Ostatniego dnia odbyły się mistrzostwa w szachach błyskawicznych. O ile w dwóch najmłodszych grupach – do lat 8 i 10 rywalizowano w tradycyjny dla tego typu rozgrywek sposób, co oznacza, że każdy z graczy rozegrał po 7 partii i miał do dyspozycji po 10 minut (pamiętajmy, że zgodnie z przepisami kodeksu szachowego partie 10-minutowe są partiami błyskawicznymi), o tyle w grupach starszych zdecydowano się na pionierski system rozgrywek. Polegał on na tym, że w pierwszych 7 rundach każdy z zawodników rozgrywał z kolejnymi przeciwnikami dwie (białymi i czarnymi) 5-minutowe partie. Po rozegraniu pierwszej z dwóch partii, zawodnicy zamieniali się stronami, przechodząc na miejsce przeciwnika i rozgrywali partię rewanżową. Natomiast w ostatniej, 8 rundzie, rozgrywano partię „pojedynczą”. Również w mistrzostwach błyskawicznych Zuzanna Szeląg potwierdziła wysokie umiejętności i w swojej grupie wiekowej zgłosiła przynależność do szerokiej czołówki polskich zawodniczek. Po zdobyciu 4 punktów z 7 partii uplasowała się na bardzo wysokim, 19 miejscu. W grupie chłopców do lat 16, Szymon Banach po zdobyciu 6,5 punktów zakończył rywalizację na miejscu 51. Warto zaznaczyć, że gościem honorowym mistrzostw był najlepszy obecnie polski szachista, arcymistrz Radosław Wojtaszek, który legitymując się rankingiem Elo ponad 2700 punktów, należy do światowej elity i jest stałym współpracownikiem obecnego mistrza świata, Hindusa Viswanathana Ananda. Każdy z uczestników mistrzostw mógł zamienić z arcymistrzem kilka słów, zrobić wspólne zdjęcie i uzyskać autograf z dedykacją.

Swojego pobytu w stolicy młodzi gnieźnieńscy szachiści nie ograniczyli jedynie do gry w szachy. Zwiedzili także ważne dla polskiej historii miejsca jakimi są Wilanów oraz warszawska starówka.

Pokaż także:

Oficjalna strona mistrzostw

Zdjęcia z pobytu w Warszawie