Klan Kukorowskich w Rybniku

W miniony weekend, 5 i 6 kwietnia b.r. bracia Jan i Wojciech Kukorowscy uczestniczyli w rozegranym w Rybniku pięciorundowym turnieju szachów klasycznych. Prezentujemy relację nadesłaną przez ojca naszych zawodników: W Rybniku turniej szachowy krótki acz treściwy. Pięć rund zgłoszonych do FIDE. Dobrzy zawodnicy. Grupa „B” daje wyzwanie naszym juniorom.

Jedziemy bez przekonania – raczej na zasadzie przyzwyczajenia: „gdzie my, tam turniej”! 😉

Pierwszy dzień bez niespodzianek – Jaś i Wojtek na trzy partie mają dwie wygrane. Drugiego dnia tak naprawdę pojawią się rozstrzygnięcia.

Przyjeżdżamy na chwilę przed rozpoczęciem drugiego dnia ….

Jaś od początku bojowo. Wojtek też. Zaglądam co rusz na salę gry.

Jaś bardzo łatwo osiąga przewagę, której nie odpuszcza aż do końca partii. Wojtek trochę się męczy, ale w środkowej części również uzyskuje przewagę. Wypada mi kibicować w którym ruchu dadzą mata. Pierwszy przychodzi Wojtek ze łzami w oczach – mówi, że miał wygraną partię, tylko niechcący „podwalił mata”. Przytulam go mocno. Jaś wygrywa partię – do końca nie patrzyłem jak.

Ostatnia runda. Nastroje bojowe. Jaś zastanawia się nad swoimi szansami na podium. No – są!

Wojtek zaczyna bojowo – dobry debiut zwiastuje pewną wygraną. Dusi przeciwnika. Jaś się troszkę na początku męczy. Środkowa część to już dominacja obu chłopaków. Wojtek robi „z dupy jesień średniowiecza” przeciwnikowi. Jaś podciąga ciężkie działa pod obronę – walczy.

Kilku zawodników, którzy skończyli wcześniej swoje partie śledzi poczynania Wojta. Wojtek to widzi. Ma sporą przewagę nad przeciwnikiem. Spokojnie realizuje swój plan. Praktycznie pojawiają się dwa, trzy posunięcia do mata. Wojtek chyba zbyt pewny siebie robi błąd – podwala hetmana. Nie pozostaje nic innego, jak tylko się poddać.

Jaś pracuje powoli nad czwartym zwycięstwem. Końcówka jest trudna – przez chwilę grozi remis. Wygrywa! I gdyby nie fatalny i pechowy bilans punktów pośrednich – byłoby naprawdę dobrze.

Koniec końców Wojtek jest 22 na 34 startujących zawodników (zły i niepocieszony). Jaś święci tryumfy: jest 4 w klasyfikacji generalnej, do tego najlepszy w kategorii do 12 i 14 lat oraz ma największy w grupie przyrost ELO. Tarcia pomiędzy braćmi po zakończeniu turnieju – bezcenne.

Jacek Kukorowski

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turnieju GAME OVER grupa B., Rybnik, 5-6.04.2014 roku