Medale naszych zawodników w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów w Szachach Szybkich – relacja Jacka Kukorowskiego

Poniżej zamieszczamy relację Jacka Kukorowskiego z Mistrzostw Wielkopolski Juniorów w Szachach Szybkich, Kostrzyn Wlkp. 2014. „Zuza Szeląg i Szymon Banach pokazali klasę – w swoich grupach wygrali w cuglach i ze sporą przewagą: Zuza w D-14, Szymon – C-18! Praktycznie niezagrożeni doszli do zwycięskiego finału. Jaś Kukorowski po emocjonującej ostatniej partii zajął ostatecznie trzecie miejsce w grupie C-14. I w ten sposób można by podsumować Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów w szachach szybkich, gdyby nie ciekawe i obiecujące wyniki pozostałych zawodników „Chrobrego”, gdyby nie walka do końca na wielu szachownicach.

Zaczęło się bardzo dobrze: Jaś kilka partii z rzędu wygrał, podobnie Wojtek Kukorowski. Mateusz Żurawski – drobne remisowe potknięcie w drugiej rundzie, ale do czwartej utrzymał dobre miejsce nie przegrywając ani jednego spotkania. Jacek Miętkiewicz dobrą passę bez przegranej partii ciągnął do piątej rundy. Kamil Żurawski drugą partię miał przegraną, ale za to nieomal do końca utrzymywał się mimo wszystko w czołówce grając z wszystkimi najsilniejszymi zawodnikami w swojej grupie.

Na specjalne wyróżnienie zasługuje znakomite piąte miejsce Doroty Doberschütz. Dorota stosunkowo mało jest widoczna na turniejach – tutaj pokazała swój potężny potencjał. Tak, jej piąte miejsce jest warte odnotowania!

Wojtek do ostatniej partii miał szanse na podium – dziewiąta runda, prowadzi, ma najpierw lekką przewagę, później już nieomal dominuje na planszy. To partia z niezwykle mocnym przeciwnikiem. I tu pojawia się drobny błąd, który skutkuje podstawieniem figury. Posypało się. Przegrywa. Jest zły jak diabli! Drugie miejsce przeszło koło nosa, a tak było blisko. Ostatecznie zajmuje szóstą pozycję. Mateusz z Wojtkowej grupy jest jedenasty. Coś drgnęło w grze Mateusza, niemniej jeszcze sporo przed nim pracy. W sumie na pięćdziesięciu dwóch zawodników miejsca naszych juniorów z C-10 nie wyglądają najgorzej, choć apetyty oczywiście były większe.

W grupie C-14 z oczywistych względów kibicowałem Jasiowi, choć moim cichym faworytem był oczywiście Jacek. Jacek nieco poszkapił wynik w drugiej części turnieju. Do ostatniej rundy ważyły się losy miejsc chłopaków. Jaś w 9 rundzie ładnie wygrał z silnym zawodnikiem z Kalisza, potem już czekaliśmy na wyniki na pozostałych szachownicach. Wtedy pojawił się cień szansy na drugie miejsce. Na drugiej szachownicy walka do wyczerpania przeciwnika – wygrają białe: Jaś ma srebro. Jest remis, czyli mamy trzecie miejsce i brąz! To była silna grupa. Jacek ostatecznie czwarty. Oj, mamy mocnych juniorów w tej grupie wiekowej! Żeby tylko lepiej wykorzystywali szanse, które daje im los…

No i Maks Łepski: zawodnik o potężnym potencjale, z mocnym wzrostem formy. Tutaj ładnie pograł. Kilka potknięć nie powinno specjalnie martwić (Maks stosunkowo późno rozpoczął własną przygodę z szachami). To zawodnik warty obserwowania. Miejsce, które zajął (dwudzieste piąte na 39 zawodników startujących w tej grupie) wydaje się niezbyt zachwycające. Musielibyście Państwo widzieć jego partie, jego zaangażowanie w grę i tę jedną partię, w której dał z siebie wszystko. Maks ma mocne nerwy. Kończy wygraną z dwoma sekundami na zegarze, jego przeciwnik ma dwadzieścia sekund do końca i gubi się w końcówce – trzeba na Maksa uważać. I dobrze! Będzie miał „Chrobry” z niego sporą pociechę! I to już niedługo!

Ostateczne wyniki łatwo sprawdzić na popularnym szachowym serwisie. Szkoda, że nie było nam dane śledzić na bieżąco poczynań naszych juniorów na chessarbitrze. Dopiero przed godziną dziewiętnastą ukazały się pierwsze aktualizacje wyników całego turnieju. Na przyszłość prosimy o zadbanie o kibiców (w większości rodziców), którzy o poszczególnych wynikach rund muszą dowiadywać się ze szczątkowych relacji tych, którzy zdjęci emocjami nie zawsze na czas zadzwonią z turnieju. Kawa i herbata były, słodkości dla juniorów zapewnili sponsorzy. Sędziowanie bez zarzutu!”

Jacek Kukorowski

Zobacz także:

Wyniki MWJ w Szachach Szybkich – grupa C 10 – Kostrzyn, 22.11.14 r.

Wyniki MWJ w Szachach Szybkich – grupa C 14 – Kostrzyn, 22.11.14 r.

Wyniki MWJ w Szachach Szybkich – grupa C 18 – Kostrzyn, 22.11.14 r.

Wyniki MWJ w Szachach Szybkich – grupa D 10 – Kostrzyn, 22.11.14 r.

Wyniki MWJ w Szachach Szybkich – grupa D 14 – Kostrzyn, 22.11.14 r.