Mistrzostwa Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego zakończone!

Zakończyły się Mistrzostwa Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych. W wyniku emocjonującej rywalizacji tytuł mistrza zdobył zawodnik Chrobrego Gniezno Łukasz Bardeli.

Od 25-27 listopada b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się Mistrzostwa Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych. Wzięło w nich udział 95 zawodników, rywalizujących w trzech oddzielnych turniejach w zależności od posiadanej kategorii szachowej. Mistrzostwa miały formułę otwartą, dzięki czemu, oprócz 42-osobowej reprezentacji zawodników z Pierwszej Stolicy, w turniejach wystąpili gracze z wielu szachowych ośrodków, takich jak: Poznań, Bydgoszcz, Piła, Konin, Oleśnica, Pawłowice Śląskie, Żnin, Ślesin, Kostrzyn Wielkopolski, Nekla, Środa Wielkopolska, Marzenin, Koziegłowy, Kleszczewo, Żydowo, Osiniec.

W 5-rundowym turnieju A, przeznaczonym dla najlepszych zawodników mistrzostw, triumfował zawodnik Chrobrego Gniezno Łukasz Bardeli, który wyprzedził Pawła Jarocha z GKS Pniówek-74 Pawłowice Śląskie – obaj po 4 punkty oraz Andrieja Maksimenko jr z ŻTMS Baszta Żnin i Damiana Balińskiego z MKS Pogoń Oleśnica – obaj po 3,5 punktów. Warto podkreślić, że rywalizacja była bardzo zacięta i emocjonująca, a o końcowym układzie tabeli decydowała punktacja dodatkowa ustalona po ostatniej partii mistrzostw. Dobrze w turnieju mistrzowskim spisali się także pozostali zawodnicy Chrobrego, którzy w komplecie uplasowali się w pierwszej „10”: piąty był Piotr Czapliński, szósty Mirosław Sobczak – obaj po 3,5 punktów, siódmy junior Szymon Banach – 3 punkty, ósmy Adam Dźwikowski, a dziewiąty Rafał Nowak – obaj po 2,5 punktów. Najlepszą kobietą turnieju A okazała się Julia Humin z UKS MDK nr1 Hetman Bydgoszcz, zaś najlepszym nie nagrodzonym juniorem Kacper Czaczyk z ŻTMS Baszta Żnin.

W 8-rundowym turnieju B, przeznaczonym dla zawodników z III i IV kategorią szachową rywalizowało 39 zawodników. Zwyciężył Iwo Czajka z M-GOK Gambit Ślesin, przed Samuelem Kosteckim z UMKS Na Pięterku Poznań – obaj po 7 punktów i gnieźnianinem Michałem Kujawskim, który zgromadził 6 punktów. Kolejne trzy miejsca zajęli zawodnicy Chrobrego: Tomasz Orczykowski – 6 punktów, Przemysław Doberschütz oraz junior Karol Nawrocki – obaj po 5,5 punktów. Najlepszą kobietą turnieju B okazała się Zuzanna Szeląg z Chrobrego, najlepszym nie nagrodzonym gnieźnianinem Marek Nawrocki, zaś juniorem Szymon Owsianny z UKS Płomyk Nekla.

Turniej C, przeznaczony dla amatorów oraz początkujących miłośników królewskiej gry rozgrywany był również na dystansie 8 rund i zgromadził na starcie 40 uczestników. Triumfował Sebastian Szukalski z podgnieźnieńskiego Osińca z kompletem 8 punktów, przed gnieźnianinem Jerzym Łaciną – 7 punktów oraz utalentowaną juniorką Chrobrego Edytą Nawrocką – 6 punktów. Na kolejnych trzech miejscach uplasowali się: Zygmunt Kapeliński z Gniezna, Czesław Olejniczak z KKS 1922 Lechia Kostrzyn Wielkopolski oraz Sebastian Korytowski z Chrobrego – wszyscy po 5,5 punktów. Najlepszą kobietą okazała się Paulina Kałużna z UKS Hetman Żydowo, najlepszym nie nagrodzonym gnieźnianinem Michał Łacina, zaś najlepszym juniorem Dawid Łuczak z UKS Iskra Marzenin.

Przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, organizatorami mistrzostw był Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury. Imprezę wydatnie wsparli także sponsorzy: firma PAROC z Trzemeszna oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Puchary, dyplomy oraz nagrody wręczał Wicestarosta Powiatu Gnieźnieńskiego Robert Andrzejewski w towarzystwie Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Pawła Kostusiaka. Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turnieju A

Szczegółowe wyniki turnieju B

Szczegółowe wyniki turnieju C

Galeria zdjęć z mistrzostw

Relacja TV internetowej Puls Gniezna (I dzień)

Relacja TV internetowej Puls Gniezna (II dzień)

Relacja TV internetowej Puls Gniezna (III dzień zakończenie)

Relacja TV internetowej Puls Gniezna komentarze po turnieju