Mistrzostwa Gniezna w szachach klasycznych zakończone

Przez trzy kolejne weekendy maja dziewiętnaścioro zawodników Chrobrego rywalizowało w oficjalnych Mistrzostwach Gniezna w szachach klasycznych, które zorganizowane zostały w gościnnych murach Miejskiego Ośrodka Kultury. W turnieju grupy mistrzowskiej (Finał A), przeznaczonym dla zawodników z rankingiem 1600 i wyższym, udział wzięło 9 zawodników, w tym czterech najbardziej doświadczonych gnieźnieńskich juniorów. Zwycięstwo z dorobkiem 6,5 punktów odniósł Łukasz Bardeli, który tym samym został mistrzem Gniezna na rok 2012. Wyprzedził on Wiesława Banacha oraz Rafała Nowaka – obaj po 6 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowali się: 4 Jan Kujawski – 5,5 punktów, 5 Szymon Banach, 6 Marek Nawrocki – obaj po 3 punkty, 7 Piotr Kamiński – 2,5 punktów, 8 Emil Wiśniewski – 2 punkty, 9 Karol Nawrocki – 1,5 punktów. Warto podkreślić, że zgodnie z przyjętym wcześniej regulaminem, Finał A stanowił kwalifikację do pierwszej drużyny Chrobrego, biorącej udział we wrześniowych rozgrywkach II ligi seniorów. Uzyskał ją Wiesław Banach, zaś Rafał Nowak został pierwszym rezerwowym (Łukasz Bardeli – jako posiadacz tytułu międzynarodowej federacji szachowej FIDE – został zwolniony przez klub z kwalifikacji).

Końcowy układ miejsc w czołówce stanowi w zasadzie odzwierciedlenie listy rankingowej turnieju. W tym znaczeniu trudno uznać jego wyniki za zaskakujące, gdyż czołowi gnieźnieńscy szachiści potwierdzili swoje umiejętności. Turniej mistrzowski potwierdził też charakterystyczną dla występów juniorów prawidłowość: brak im jeszcze turniejowego doświadczenia oraz stabilizacji gry na wysokim poziomie we wszystkich partiach, co stanowi warunek walki o medale. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka niespodzianek sprawionych w poszczególnych partiach przez naszych juniorów oraz ich bojowe i bezkompromisowe nastawienie w walce z dużo bardziej doświadczonymi rywalami.

Natomiast w turnieju szachistów z rankingiem do 1600 (Finał B) rywalizowało 10 uczestników, z czego 9 to juniorzy! Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce zwyciężył jedyny senior – Jerzy Łacina, który wyprzedził utalentowanych juniorów: Szymona Nawrockiego, Kamila Żurawskiego oraz Zuzannę Szeląg – wszyscy po 6 punktów. Na kolejnych miejscach mistrzostwa zakończyli: 5 Igor Ryczkowski – 5,5 punktów, 6 Antoni Kamiński – 5 punktów, 7 Alan Kajdaniak – 4 punkty, 8 Edyta Nawrocka – 2,5 punktów, 9 Mateusz Żurawski, 10 Michał Łacina – obaj po 2 punkty. Jerzy Łacina, dzięki zwycięstwu w tegorocznym Finale B zapewnił sobie udział w przyszłorocznym Finale A.

Również i ten turniej potwierdził znane z gry młodych i mniej doświadczonych szachistów prawidłowości. Sytuacja na szachownicy w wielu partiach zmieniała się jak w przysłowiowym kalejdoskopie. Przyniosło to kilka mniej lub bardziej spektakularnych niespodzianek. Ponadto, walka w wielu potyczkach trwała zbyt krótko, co oczywiście świadczy o nie wykorzystywaniu czasu do namysłu, którym dysponowali zawodnicy oraz ich braku koncentracji. Niemniej jednak, dla młodych zawodników, turniej stanowił znakomitą okazję do rywalizacji w szachach klasycznych i tym samym odskocznię od grywanych – wydaje się, że zbyt często – partii w szachach błyskawicznych.

W Finale A normę na II kategorię szachową wypełnił Marek Nawrocki, zaś w Finale B IV kategorię zdobył Jerzy Łacina. Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki Finału A Mistrzostw Gniezna – maj 2012 r.

Szczegółowe wyniki Finału B Mistrzostw Gniezna – maj 2012 r.

Zdjęcia z obu finałów