Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych na rok 2013 przeszły do historii!

W dniach 22-24 listopada b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych. Wzięło w nich udział ponad czterdziestu szachistów z takich ośrodków jak Poznań, Bydgoszcz, Jarocin, Stęszew, Kostrzyn Wielkopolski, Środa Wielkopolska, Węgorzewo, Promienko i oczywiście Gniezno. Rywalizowano w trzech grupach turniejowych, wydzielonych ze względu na posiadane przez zawodników kategorie szachowe. W turnieju głównym (turniej A), przeznaczonym dla najlepszych zawodników, rozegrano 5 czterogodzinnych rund. Zwycięstwo z dorobkiem 4 punktów odniósł reprezentant gnieźnieńskiego Chrobrego Łukasz Bardeli, który tym samym został mistrzem naszego powiatu. Drugie miejsce – również z 4 punktami na koncie – wywalczył Kacper Tomaszewski z JKSz-W Jarocin, który jednocześnie zdobył nagrodę dla najlepszego juniora turnieju. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Karolina Jarmużek z UMKS Na Pięterku Poznań, która zgromadziła 3,5 punktów i okazała się najlepszą zawodniczką mistrzostw. Na kolejnych trzech miejscach uplasowali się zawodnicy Chrobrego: 4 był junior Piotr Kamiński, 5 Łukasz Nowak, 6 junior Szymon Banach. W pierwszej „dziesiątce” uplasowali się także: Przemysław Lesień z AZS Poznań, Piotr Czapliński, juniorka Zuzanna Szeląg i Ewa Zamiar – wszyscy troje z Chrobrego Gniezno. W turnieju B, dla zawodników legitymujących się III lub IV kategorią szachową, rozegrano 8 rund. Bezapelacyjne zwycięstwo z dorobkiem 7,5 punktów odniósł zawodnik gnieźnieńskiego Chrobrego Przemysław Doberschütz, który wyprzedził braci Kamila i Damiana Krasińskich – obaj Chrobry Gniezno, po 5,5 punktów. Natomiast w sześciorundowym turnieju C, dla zawodników z V kategorią lub bez kategorii szachowej, triumfował junior Chrobrego Gniezno Maksymilian Łepski, który wyprzedził swoich kolegów klubowych Marię Kamińską i Norberta Walczaka. W tym samym turnieju przeprowadzono również klasyfikację opiekunów i rodziców. Z kompletem punktów zwyciężył w niej Jacek Kukorowski z Węgorzewa, wyprzedzając Marcina Konieczkę z Gniezna i Przemysława Łepskiego z Promienka.

 

Mistrzostwa były okazją do zdobycia wyższych kategorii szachowych. Skorzystali z niej: Przemysław Doberschütz, który wypełnił normę na II kategorię, Mikołaj Poremski – norma na III kategorię, Jacek Kukorowski, Marcin Konieczka oraz Leonidas Panagiotopoulos – wszyscy norma na IV kategorię. Ten ostatni, reprezentujący federację grecką, wyraził chęć nawiązania ściślejszych kontaktów z Pierwsza Stolicą i tym samym wstąpienia w szeregi gnieźnieńskiego Chrobrego.

Budżet turniejów wsparło Starostwo Powiatowe Gnieźnie, które podczas ceremonii zakończenia reprezentował Michał Powałowski. Tradycyjnym sponsorem mistrzostw była firma PAROC z Trzemeszna oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, zaś organizatorem Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski z Gniezna.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turnieju A

Szczegółowe wyniki turnieju B

Szczegółowe wyniki turnieju C

Galeria zdjęć

Relacja TV Gniezno