Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych zakończone

W dniach 5-7 października b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych. Wzięło w nich udział blisko 70 szachistów z takich ośrodków jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Rybnik, Bolesławiec, Ornontowice, Ślesin, Środa Wielkopolska, Żydowo i oczywiście Gniezno. Rywalizowano w trzech grupach turniejowych, wydzielonych ze względu na posiadane przez zawodników kategorie szachowe. W turnieju głównym (turniej A), przeznaczonym dla najlepszych zawodników, rozegrano 9 trzygodzinnych rund. Pewne zwycięstwo z dorobkiem 8 punktów odniósł Kamil Kozioł z MKSz Rybnik. Warto zaznaczyć, że jest on tegorocznym, trzykrotnym złotym medalistą mistrzostw Polski do lat 12 (w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych). Drugie miejsce wywalczył junior gnieźnieńskiego Chrobrego Szymon Banach, który zaprezentował dojrzałą grę i w pokonanym polu pozostawił bardziej doświadczonych i utytułowanych graczy. Na trzecim miejscu rywalizację zakończył Marcin Skwarczyński z śląskiego klubu GKS Gwarek Ornontowice – obaj po 6 punktów. Na kolejnych pięciu miejscach uplasowali się: zawodnicy Chrobrego Gniezno: 4 Adam Dźwikowski, 5 Rafał Nowak – po 5,5 punktów, 6 Jan Kujawski, 7 Mirosław Sobczak (wygrywając klasyfikację dla najlepszego nienarodzonego zawodnika Chrobrego), 8 Emil Wiśniewski – po 5 punktów. W pierwszej „dziesiątce” znaleźli się także juniorzy Tomasz Kałużny z AZS Poznań oraz Kacper Grela z KSz Polonia Wrocław – obaj po 4,5 punktów. W turnieju B, dla zawodników legitymujących się III lub IV kategorią szachową, rozegrano 7 rund. Zwycięstwo odniósł zawodnik gnieźnieńskiego Chrobrego Marek Romański, który wyprzedził Krzysztofa Grelę z Bolesławca – obaj po 5,5 punktów oraz Jana Kałużnego z AZS Poznań – 5 punktów. Nagrody w tej grupie zdobyli także: 4 Mateusz Stefański, 5 Wojciech Doberschütz, 6 Zuzanna Szeląg – wszyscy Chrobry Gniezno, po 5 punktów. Najlepszą nienagrodzoną zawodniczką okazała się Bogumiła Walkowiak z AZS Poznań, zaś upominek dla najlepszego nienarodzonego zawodnika Chrobrego przypadł Kamilowi Krasińskiemu – oboje po 4 punkty. Natomiast w sześciorundowym turnieju C, dla zawodników z V kategorią lub bez kategorii szachowej, triumfował z kompletem zwycięstw Artur Ullrich z Poznania. Wyprzedził on dwóch uzdolnionych juniorów Chrobrego: Mateusza Żurawskiego oraz Wojciecha Kukorowskiego – obaj po 4,5 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowali się: 4 Paulina Kałużna z UKS Hetman Żydowo, 5 Adam Stawecki z Gimnazjum nr 35 w Poznaniu – oboje po 4 punkty, 6 Michał Sanok z UKS Hetman Żydowo – 3,5 punktów. Upominek dla najlepszej nienarodzonej zawodniczki otrzymała Dorota Doberschütz z  Chrobrego Gniezno – 3,5 punktów, zaś dla najlepszego zawodnika Chrobrego odebrał Jan Kukorowski – 3 punkty.

 

Mistrzostwa były okazją do zdobycia wyższych kategorii szachowych. Skorzystali z niej: Kamil Kozioł – norma kandydata na mistrza, Marcin Skwarczyński – norma na I kategorię, Paweł Urbaniak, Kamil Żurawski, Tomasz Tokarski – wszyscy III kategorią, Leszek Grynia, Artur Ullrich, Mateusz Żurawski – wszyscy IV kategoria, Adam Stawecki, Karol Ullrich, Jakub Kuszak, Grzegorz Wiśniewski, Oskar Ziemniak – wszyscy V kategoria.

Budżet turniejów wsparło Starostwo Powiatowe Gnieźnie, które podczas ceremonii zakończenia reprezentowała Alina Kujawska-Matanda. Tradycyjnym sponsorem mistrzostw była firma PAROC z Trzemeszna, zaś organizatorem Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Turniej sprawnie sędziował Maciej Sroczyński z Kalisza.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turnieju A

Szczegółowe wyniki turnieju B

Szczegółowe wyniki turnieju C

Galeria zdjęć

Relacja TV Gniezno

Relacja Radia Plus (po otrzymaniu)