Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych przeszły do historii

W dniach 27-30 grudnia br. w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbył się II Ogólnopolski Turniej Szachowy „Tu Powstała Polska”, który stanowił jednocześnie Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych. W zawodach uczestniczyło 114 szachistów z takich ośrodków szachowych jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Zielona Góra, Głogów, Kalisz, Pleszew, Gorzyce Wielkie, Trzebinia, Wschowa, Zakrzewo, Skoki, Nekla, Lipusz, Włoszakowice, Kórnik, Wąsocz, Środa Wielkopolska, Zbąszyń, Zdziechowa i oczywiście Gniezno. Najmłodszy gracz miał 5, a najstarszy 77 lat.

Podczas uroczystości rozpoczęcia turnieju, które przypadło w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczestnicy uczcili minutą ciszy poległych bohaterów.

Rozgrywki przeprowadzono w trzech grupach turniejowych. Czterodniowe zawody w grupie OPEN A, z udziałem 39 zawodników, rozegrano na dystansie 7 czterogodzinnych rund. Pewne zwycięstwo odniósł junior Chrobrego Gniezno Piotr Kamiński, który zgromadził 6,5 punktów. Na podium znaleźli się jego klubowi koledzy Łukasz Bardeli i junior Krzysztof Raczyński – obaj po 5,5 punktów. Miejsca czwarte i piąte zajęli odpowiednio Sebastian Półtorak z UKS Hetman Koronny Trzebinia – 5 punktów i Rafał Pawłowski z UMKS Na Pięterku Poznań – 4,5 punktów.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika z rankingiem FIDE 1801-2000 otrzymała Oktawia Wilk z Chrobrego Gniezno. Wśród zawodników z rankingiem 1601-1800 pierwsze miejsce zajął Piotr Kamiński, który okazał się także najlepszym juniorem turnieju, zaś w grupie szachistów legitymujących się rankingiem do 1600 punktów triumfował Adam Halhoul z KSz Polonia Wrocław. Najwyżej notowaną kobietą okazała się Anna Roszkiewicz z UMKS Na Pięterku Poznań, zaś najmłodszą jego uczestniczką 9-letnia Zofia Łaźniewska z AZS-u Poznań.

Również czterodniowe rozgrywki w grupie OPEN B przeprowadzono na dystansie 7 trzygodzinnych rund. Zgromadziły one na starcie aż 50 zawodników. Zwycięzcą z kompletem 7 punktów okazał się Rafał Lorenz z UKS ZSO Włoszakowice, który wyprzedził Zofię Roszkiewicz z UMKS Na Pięterku Poznań i Jana Skrzypińskiego z Polonii Środa Wielkopolska – oboje po 5,5 punktów. W pierwszej, nagrodzonej „szóstce” znaleźli się także Zygmunt Kapeliński z Chrobrego Gniezno przed Patrycją Nowak z UMKS Na Pięterku Poznań i Samuelem Kątnym z MUKS Wieża Kórnicka Kórnik – wszyscy po 5 punktów. W klasyfikacji juniorów do lat 8 triumfował Mateusz Różański z UMKS Na Pięterku Poznań, który był także najmłodszym uczestnikiem turnieju. Wśród zawodników do lat 10 najlepsza była Zofia Roszkiewicz, do lat 12 Samuel Kątny, zaś do lat 14 Rafał Lorenz. W klasyfikacji uczestników Szkółki Szachowej MOK najlepszą była Natasza Klimko, która wyprzedziła Macieja Stanczewskiego i Karola Stanisławskiego. Normę na II kategorię szachową wypełniła Patrycja Nowak; na III kategorię Maciej Stanczewski, Karol Stanisławski, Zygmunt Kapeliński, Mateusz Różański i Krzysztof Nagły z Polonii Wrocław; normę na IV kategorię wypełnił Marian Morawski z Wąsocza.

Natomiast 30 grudnia odbył się turniej OPEN C, przeznaczony dla zawodników zaczynających dopiero przygodę z królewską grą. Wzięło w nim udział 25 zawodników. Po rozegraniu 6 jednogodzinnych rund pierwsze miejsce zajęła Anna Oszutowska z Chrobrego Gniezno. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Korbacz, a na trzecim Piotr Korbacz – obaj z UMKS Na Pięterku Poznań. Normy na IV kategorię szachowe zdobyli  Paweł i Piotr Korbaczowie oraz Lidia Chlasta z KSz Orły Pleszew, zaś na V kategorię Jan Korbacz z UMKS Na Pięterku Poznań, Mateusz Pachura z Polonii Środa Wielkopolska oraz Kacper Majchrzak i Aleksandra Łukasik ze Szkółki Szachowej MOK.

Imprezą towarzyszącą mistrzostwom był 9-rundowy turniej szachów błyskawicznych (P 3’+2”), w którym zwyciężył Krzysztof Raczyński przed Mirosławem Sobczakiem i Zuzanną Szeląg – wszyscy Chrobry Gniezno. Warto zaznaczyć, że uczestnicy turniejów wraz z trenerami, opiekunami oraz rodzicami zwiedzili pobliskie Muzeum Początków Państwa Polskiego. 

Turnieje A i B sędziował Szymon Banach, turniej C Emil Wiśniewski z Mirosławem Sobczakiem, zaś turniej szachów błyskawicznych Kamil Żurawski.

Na uroczystości zakończenia turnieju obecny był Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym Marcin Makohoński, który w imieniu starosty wręczył puchary, dyplomy, nagrody oraz słodkie upominki, którymi obdarowani zostali wszyscy uczestnicy mistrzostw.

Organizatorem imprezy był Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno, zaś instytucjami wspierającymi Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. 

Zobacz także: 

Wyniki turnieju OPEN A

Wyniki turnieju OPEN B

Wyniki turnieju OPEN C

Wyniki Towarzyskiego Turnieju Błyskawicznego

Zdjęcia nadesłane przez Alinę Majsner

Zdjęcia z zakoczenia turnieju A, B, C i błyskawicznego na Facebooku

Relacja z turnieju na portalu gniezno24.com

Relacja z zakończenia na portalu gniezno24.com

Relacja na portalu sportowegniezno.pl