Podsumowano rozgrywki Grand Prix Dyrektora MOK 2010 i rozpoczęto edycję 2011

W piątek, 14 stycznia w auli Miejskiego Ośrodka Kultury rozegrano pierwszy z 30 zaplanowanych na rozpoczynający się właśnie rok indywidualnych turniejów szachowych z cyklu Grand Prix Dyrektora MOK. Jest to już XIII edycja tych popularnych wśród gnieźnian rozgrywek. Wzięło w nim udział 33 uczestników, w tym liczne grono młodych adeptów „królewskiej gry”, którzy uczęszczają na zajęcia – funkcjonującej w Miejskim Ośrodku Kultury – szkółki szachowej.

Zgodnie z oczekiwaniami triumfowali najbardziej doświadczeni zawodnicy, legitymujący się najwyższymi rankingami. Zwyciężył Łukasz Bardeli, który w 11 partiach zgromadził 9,5 punktów i wyprzedził Wiesława Banacha – 9 punktów oraz Mirosława Sobczaka – 8 punktów. Wśród „szkółkowiczów” do lat 10 najlepszą okazała się Zuzanna Szeląg, która zakończyła rywalizację z dorobkiem 6 punktów i wyprzedziła Jacka Chmielewskiego – 6 punktów oraz sześcioletniego Gracjana Korytowskiego – 5 punktów. Natomiast w grupie powyżej 10 lat triumfował Wojciech Doberschütz – 7 punktów, przed Karolem Nawrockim – 6 punktów i Szymonem Dopierałą – 5,5 punktów. Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy w historii gnieźnieńskich szachów turniej rozegrano nowym tempem (3’+2’’). Oznacza to, że w kolejnych rundach zawodnicy otrzymują do dyspozycji przed grą po 3 minuty, a następnie za każde wykonane posunięcie zegar automatycznie dolicza im 2 sekundy.
Bezpośrednio przed turniejem odbyło się podsumowanie Grand Prix Dyrektora MOK 2010 oraz wręczenie nagród jej zwycięzcom. W 18 ubiegłorocznych turniejach (z czego 9 rozegrano tempem po 5 minut na zawodnika, a 9 tempem po 10 minut) udział wzięło łącznie 62 zawodników. W klasyfikacji generalnej najlepszym okazał Jan Kujawski – 216 punktów, który wyprzedził Wiesława Banacha – 205 punktów oraz juniora Szymona Banacha – 198,5 punktów. Na kolejnych miejscach w pierwszej „dziesiątce” rywalizację zakończyli: 4 – Piotr Czapliński (186,5 punktów), 5 – Mirosław Sobczak (172,5), 6 – Kazimierz Kujawski (165), 7 – Piotr Przybylski (143), który jako sędzia bardzo sprawnie prowadził  całoroczne rozgrywki, 8 – Emil Wiśniewski (131), 9 – Karol Nawrocki (106,5), 10 – Marek Nawrocki (101,5). Najlepszą kobietą XII edycji GP okazała się Lidia Stelmaszyk z dorobkiem 88 punktów. Przeprowadzono także osobną klasyfikację w tzw. szachach błyskawicznych (po 5 minut dla zawodnika) oraz w tzw. szachach szybkich (po 10 minut dla zawodnika). Najlepszymi okazali się odpowiednio Wiesław Banach oraz Jan Kujawski. We wszystkich turniejach cyklu bardzo chętnie udział brały dzieci ze szkółki szachowej. Również one zostały nagrodzone podczas uroczystości podsumowania ubiegłorocznej rywalizacji. Wśród dzieci do lat 10 zwyciężyła Zuzanna Szeląg z dorobkiem 71 punktów, która wyprzedziła Alana Kajdaniaka – 63 punkty oraz Pawła Tomczykowskiego – 50 punktów. Natomiast wśród dzieci powyżej dziesiątego roku życia triumfował Karol Nawrocki – 106,5 punktów przed Markiem Nawrockim – 101,5 punktów i Filipem Maryńczakiem – 90,5 punktów. Najlepszą dziewczynką okazała się Edyta Nawrocka, która zgromadziła 24,5 punktów. Wręczane w piątek nagrody ufundowali: Miejski Ośrodek Kultury, Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno oraz rodzice uczestników szkółki szachowej. Słodki poczęstunek przygotowała i profesjonalnie podała firma Agaty i Krzysztofa Szelągów „Ciasta z Miodowej”.

Zobacz także: