Ponowny rekord frekwencji na turnieju pamięci „Żołnierzy Wyklętych”!

W sobotę, 5 marca b.r. w sali widowiskowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie odbył się III Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Gniezno 2016. Na starcie stanęło blisko 200 zawodników z Polski, Ukrainy i Białorusi, co stanowi rekordową frekwencję w ponad 90-letniej historii gnieźnieńskich szachów.

Najstarszy zawodnik, który wziął udział w imprezie miał 85 lat, natomiast najmłodszy 7. Zawody rozegrano według przepisów szachów szybkich (po 10 minut na partię dla zawodnika + 4 sekundy za wykonane posunięcie), systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Podobnie jak w roku ubiegłym triumfował Łukasz Licznerski z Gostmata 83 Gostynin, który wyprzedził arcymistrzów Jacka Tomczaka z Akademii Szachowej Gliwice i Aleksandra Miśtę z Rotmistrza Grudziądz. Czwarte miejsce zajął mistrz Piotr Brodowski z Wisznii Małej, piąty był arcymistrz Bartłomiej Heberla z Baszty Żnin, zaś szósty najlepszy zawodnik Chrobrego Gniezno mistrz międzynarodowy Krzysztof Chojnacki. Najlepszą kobietą i jednocześnie juniorką turnieju okazała się zawodniczka Solnego Grzybowo, mistrzyni FIDE Julia Antolak, zaś najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem urodzonym przed 1956 rokiem był mistrz międzynarodowy Zbigniew Szymczak. Najlepszymi juniorami okazali się: do lat 18 mistrz FIDE Mikołaj Tomczak z Wieniawy Leszno, do lat 15 Krzysztof Raczyński z Chrobrego Gniezno, do lat 12 Michał Koziorowicz ze Stilonu Gorzów, do lat 10 Antoni Paprocki z Chemika Bydgoszcz. Wśród nagrodzonych w poszczególnych przedziałach rankingowych znaleźli się: Dawid Niekraś z Tęczy Kościan, Paweł Nawrocki z Chrobrego Gniezno, Michał Moszczeński z Korsarza Gdynia, Kamil Żurawski z Chrobrego Gniezno, Jarosław Orczykowski również z Chrobrego, Antoni Paprocki oraz Tomasz Jeda. Upominki dla najmłodszych uczestników turnieju otrzymali Adam Wiśniewski i Emil Szuster. Warto zaznaczyć, że każdy uczestnik otrzymał okolicznościową koszulkę, upominek oraz gadżety związane z „żołnierzami wyklętymi” w postaci filmów DVD, albumów, książek itp.

Imprezę zorganizowaną w ramach gnieźnieńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno oraz Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej. Patronat narodowy nad nią objął Prezydent RP Andrzej Duda, zaś patronat honorowy Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Swoim patronatem turniej objęło również Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz poseł na sejm RP Krzysztof Ostrowski.

Uroczystego otwarcia memoriału dokonała w asyście członka zarządu Polskiego Związku Szachowego Krzysztofa Góry oraz prezesa Wielkopolskiego Związku Szachowego Andrzeja Ciesińskiego starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska, zaś zakończenia wicestarosta Jerzy Berlik. Paweł Kamiński z Gnieźnieńskiego Klubu Gazety Polskiej wręczył sponsorom wspomagającym turniej od jego pierwszej edycji zestawy upominków, zaś prezes Chrobrego Gniezno Emil Wiśniewski uhonorował pamiątkowym grawertonem Wojciecha Kyciaka z firmy bezokularów.pl za sponsoring drużyny Chrobrego w ubiegłorocznych rozgrywkach szachowej ekstraligi seniorów.

Należy podkreślić, że atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe ufundowane zostały przez Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz następujących sponsorów: Eko-Plus Macieja Chosińskiego, Salon Ślubny Nasze Wesele, firmę C. Rosiński, firmę Kosmyk Adama Matuszaka, Krzysztofa Ostrowskiego, Iwonę Olesińską, firmę Copy Point, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Fundację Niepodległości, Surze Polonia, firmę Dziemidowicz, firmę Celiko, bezokularów.pl, Gnieźnieńską Szkołę Wyższą Milenium, Językową Szkołę Podstawową Prymus, firmę Sport Marketing Pawła Ruszkiewicza, PSS Społem. W organizację imprezy włączyły się również rodziny gnieźnieńskich szachistów oraz inni wolontariusze. Uczestnicy turnieju mogli skosztować wypieków przygotowanych przez Izabelę Wichniewicz, Agnieszkę Kamińską, Lucynę Banach i Lidię Żurawską. Dużym powodzeniem cieszyła się również wojskowa grochówka, którą posilić się mógł nieodpłatnie każdy uczestnik zawodów. Turniej sprawnie sędziował Maciej Cybulski z Poznania w asyście Szymona Banacha z Gniezna. 

Zobacz także: 

Szczegółowe wyniki turnieju w serwisie ChessManager 

Relacja portalu gniezno24.com

Relacja TV Gniezno 

Zdjęcia nadesłane przez Krzysztofa Szeląga

Zdjęcia autorstwa Rafała Jurke

Zdjęcia nadesłane przez Beatę Orczykowską

Zdjęcia autorstwa Wiesława Banacha