Ponowny triumf arcymistrzów w turnieju prezydenckim

W niedzielę, 22 maja b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury rozegrano XLVI Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Warto zaznaczyć, że jest to najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście. Po rozegraniu 9 półgodzinnych rund, podobnie jak w roku ubiegłym, zwycięzcami okazali się szachowi arcymistrzowie. 

Tegoroczna, czterdziesta szósta edycja tej prestiżowej imprezy zgromadziła na starcie 76 uczestników. W silnej stawce zawodników z Polski, Litwy oraz Ukrainy, podobnie jak w roku ubiegłym, na pierwszych dwóch miejscach uplasowali się arcymistrzowie. Triumfował Kamil Dragun ze Stilonu Gorzów, który otrzymał puchar wręczony przez Prezydenta Gniezna Tomasza Budasza w towarzystwie prezesa Chrobrego Gniezno Emila Wiśniewskiego. Zwycięzca wyprzedził Andreia Maksimenko z Baszty Żnin. Na kolejnych pozycjach w klasyfikacji generalnej turnieju uplasowali się: Karol Jaroch z Fali Świekatowo oraz dwoje zawodników z MKS przy MDK Trzcianka: mistrz Piotr Brodowski i arcymistrzyni Klaudia Kulon, która jednocześnie triumfowała w klasyfikacji kobiet. Szósty był mistrz międzynarodowy Marcin Sieciechowicz z Miedzi Legnica. Wśród juniorów dla lat 18 najlepszy był Dawid Niekraś z Tęczy Kościan; do lat 15 Mikołaj Nowak ze Smecza Konin; do lat 12 Mateusz Żurawski z Chrobrego Gniezna; do lat 10 Jan Skrzypiński z Polonii Środa Wielkopolska. Najlepszą juniorką turnieju okazała się Zuzanna Szeląg z Chrobrego Gniezno. Puchar dla najlepszego zawodnika z partnerskiego miasta Radviliskis otrzymał Raimundas Kisielius. W klasyfikacji zawodników z rankingiem 2001-2200 triumfował Paweł Nawrocki z Chrobrego Gniezno; w przedziale 1801-2000 Mikołaj Nowak. Pozostałe klasyfikacje rankingowe zdominowali reprezentanci Chrobrego Gniezno: wśród zawodników z rankingiem 1601-1800 najlepszy był Piotr Kamiński, zaś w gronie szachistów z rankingiem 1401-1600 Dawid Romański; w stawce graczy z rankingiem 1201-1400 triumfował Maksymilian Łepski, a w przedziale 1001-1200 Agata Wesołowska. Natomiast wśród zawodników bez kategorii szachowej najlepszym okazał się Jan Kabziński z Gniezna. Puchar dla najlepszego zawodnika Chrobrego otrzymał Jan Musiałkiewicz. Trofeum dla najlepszego studenta przypadło Piotrowi Brodowskiemu, zaś dla najlepszego ucznia gnieźnieńskich szkół podstawowych Mateuszowi Żurawskiemu. Przygotowano również nagrody specjalne: dla najstarszego i najmłodszego zawodnika turnieju. Tym pierwszym okazał się Zygmunt Kapeliński z Chrobrego Gniezno (ur. 1940), a drugim Marcin Ratajczak z Polonii Środa Wielkopolska (ur. 2008).

Turniej, który rozegrano w ramach obchodów 90-lecia Polskiego Związku Szachowego sprawnie sędziował Maciej Cybulski w asyście Kamila Żurawskiego. Impreza była współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

Zobacz także: 

Szczegółowe wyniki XLVI Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna – Gniezno, 22.05.2016 roku

Relacja z profilu FB Chrobrego Gniezno

Relacja TV Gniezno

Relacja z portalu gniezno24.com

Relacja z portalu Informacjelokalne.pl

Relacja z portalu sportgniezno.pl

Zdjęcia nadesłane przez Krzysztofa Szeląga