Rekord frekwencji w turnieju GP „Szachy na basenie”

Aż 74 zawodniczek i zawodników z Poznania, Konina, Środy Wielkopolskiej, Nekli i oczywiście Gniezna wzięło udział w pierwszym tegorocznym turnieju rozgrywanym w ramach cyklu Grand Prix „Szachy na basenie” o Puchar Dyrektora Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Turnieje te – organizowane od kilkunastu miesięcy na terenie gnieźnieńskiego basenu – cieszą się dużą popularnością wśród wielkopolskich miłośników królewskiej gry. Tym razem, z powodu rekordowej frekwencji, zawody rozegrano w Sali Olimpijskiej Hotelu Lech. Rywalizacja odbyła się w formule szachów szybkich (P 15′) na dystansie 7 rund. Ciekawe novum stanowiła punktacja: za zwycięstwo zawodnik otrzymywał 3 punkty, natomiast za remis 1 punkt. Na pierwszych trzech pozycjach uplasowali się zawodnicy Chrobrego Gniezno: zwyciężył z dorobkiem 19 punktów Wiesław Banach, który wyprzedził Emila Wiśniewskiego i juniora Karola Nawrockiego – obaj po 18 punktów. Czwarte miejsce zajął utalentowany junior Jacek Miętkiewicz, reprezentujący klub Smecz Konin; piąty był Przemysław Doberschütz, zaś szósty Tomasz Orczykowski – wszyscy po 16 punktów. Najlepszą zawodniczką okazała się gnieźnieńska juniorka Zuzanna Szeląg, która zgromadziła 15 punktów. Wśród juniorów do lat 10 triumfował Mikołaj Grynia z UKS Gimnazjum 2 Środa Wielkopolska; w grupie 14-latków najlepszym był Jacek Miętkiewicz, zaś w grupie najstarszych juniorów, do lat 18 zwycięzcą został Karol Nawrocki. Na uwagę zasługuje rezultat uczęszczającego na zajęcia „Szkółki Szachowej MOK”, niespełna 11-letniego Jasia Kukorowskiego, który gromadząc 15 punktów, uplasował się na bardzo wysokim 14 miejscu i wyprzedził wielu znacznie bardziej doświadczonych i utytułowanych szachistów.

 

Zwycięzcy otrzymali puchar, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i bilety na gnieźnieński basen. Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki I Turnieju Grand Prix „Szachy na Basenie” 2013 o Puchar Dyrektora GOSiR, Gniezno, 23.02.2013

Zdjęcia z turnieju