Relacja Ewy Zamiar z Finału „Złotej Wieży”

Zamieszczamy relację z Finału „Złotej Wieży”, którą nadesłała Ewa Zamiar:

W dniach 11-17 lipca 2022 roku w Opinogórze koło Ciechanowa odbył się Finał Centralny 64 Ogólnopolskiego Masowego Turnieju Szachowego LZS „O Złotą Wieżę”. Na starcie stanęło 19 drużyn będących medalistami finałów wojewódzkich poszczególnych województw. Województwo Wielkopolskie reprezentowała drużyna LKS „Chrobry” Gniezno w składzie: Andrzej Józefczak, Mirosław Sobczak, Janek Szeszycki oraz Ewa Zamiar.

Zawodnicy zostali zakwaterowani w hotelach w Ciechanowie, natomiast same rozgrywki odbywały się w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Na inaugurację turnieju prezydent Ciechanowa rozegrał partię szachów parkowych z chłopcem, który wylicytował to prawo podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otwarcie turnieju uświetnił także występ miejscowych, młodych talentów, którzy pięknie zaśpiewali dla uczestników.

Turniej odbył się na dystansie dziewięciu rund systemem szwajcarskim. Tempo gry 90 min dla zawodnika + 30 sekund na każdy ruch. W czteroosobowym składzie drużyny obowiązkowo musieli znajdować się: junior do lat 18 (3 szachownica) i kobieta (4 szachownica). Po sześciu dniach zmagań  wygrała  drużyna LKSz GCKiP Czarna I, drugie miejsce zajęła drużyna LKSz GCKiP Czarna II, a trzecie – UKS „Rodło” Opole. Medalistom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów! Drużyna LKS „Chrobry” Gniezno zakończyła rywalizacją na XV miejscu. Punkty dla drużyny zdobywali: Andrzej – 3, Mirosław – 6,5, Janek – 3,5 i Ewa – 2,5.

Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową koszulkę oraz na zakończenie pamiątkowy medal. Dla drużyn przygotowano przepiękne puchary w kształcie wieży szachowej oraz dyplomy. Do zwycięskiej drużyny powędrował przechodni puchar, który w przypadku wygranych w trzech kolejnych edycjach przechodzi na własność. Patronat nad turniejem objął Jan-Krzysztof Duda.

Nagrodzono również zawodników na poszczególnych szachownicach za zajęcie miejsc od 1- 4, wśród których znalazł się zawodnik Chrobrego Mirosław Sobczak (4 miejsce na drugiej szachownicy) – gratulacje!

Organizatorzy zadbali aby pobyt w Ciechanowie był dla zawodników jak najbardziej przyjemny i warty zapamiętania. Szachiści grali w przestronnej, klimatyzowanej sali. Na salę gry można było dojechać własnym transportem jak i wynajętymi autokarami. W przerwach pomiędzy rundami można było spacerować po parku, zwiedzić dworek oraz pałacyk, który w przeszłości należał do Zygmunta Krasińskiego jednego z trzech wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu. Dzieci mogły pobawić się na placu zabaw. Na terenie parku znajdują się także woliery z egzotycznymi ptakami oraz miejsce do biesiadowania, w którym odbyła się impreza integracyjna.

Oprócz zmagań na szachownicy zostały przygotowane także atrakcje dla uczestników. Można było wziąć udział w strzelaniu z karabinka pneumatycznego oraz w spływie kajakowym rzeką Łydynią. W czasie wolnym Ciechanów oferował zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich oraz pobyt w Parku Nauki Torus – Wieża Ciśnień.

O motywy szachowe w Ciechanowie „potykaliśmy się” na każdym kroku. Szachy parkowe na Zamku, szachy tradycyjne na strzelnicy, przepiękna Wieża Ciśnień oraz wieże Zamku Książąt Mazowieckich.

Z tego silnie obsadzonego turnieju wywozimy radość ze zwycięstw, gorycz porażek, pewnie rozczarowania i dużo doświadczenia oraz garść wspomnień.

Do zobaczenia, mam nadzieję, za rok!

 

                                                                                        Ewa Zamiar