Relacja Jacka Kukorowskiego z Węglewa

Miło nam zamieścić relację z I Otwartego Wiosennego Turnieju Szachowego dla Szkół Podstawowych w Węglewie, którą nadesłał Jacek Kukorowski: Po zimowych doświadczeniach z organizowaniem turnieju szachowego, który nie doszedł do skutku dzięki aurze oraz poprzez wiele innych całkiem niespodziewanych zdarzeń i przypadków doszliśmy do wniosku, że każda podobna tego typu impreza powinna mieć miejsce koniecznie w miesiącach bardziej sprzyjających dojazdom i przyjazdom. My, czyli organizatorzy: Szkoła Podstawowa im. Józefa Kostrzewskiego w Węglewie i Rada Rodziców Szkoły oraz LKS „Chrobry” Gniezno.

Zimą zasypani przez śnieg i zawieruchę, odcięci od świata wypadkiem cysterny oraz pługu śnieżnego byliśmy zmuszeni odwołać całkiem dobrze zapowiadający się turniej szachowy zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych regionu. Wtedy zgłosiło się niemal trzydziestu uczestników. Szkoda, że nie wyszło.

Przyszła wiosna – czas na powrót do pomysłu zorganizowania pierwszego turnieju szachowego w szkole w Węglewie.

Sam pomysł turnieju wyszedł od czterech szachistów tej Szkoły, będących zawodnikami LKS „Chrobry” Gniezno: Jasia Kukorowskiego, Maksa Łepskiego, Wojtka Kukorowskiego oraz Olka Łepskiego. Pomysł został podchwycony i z entuzjazmem zaakceptowany przez Dyrekcję Szkoły oraz przez kadrę nauczycielską. Dalej już się wszystko samo potoczyło: LKS „Chrobry” Gniezno objął swoim patronatem imprezę i udostępnił niezbędny sprzęt (plansze, figury i zegary), sędzia „Chrobrego” Pan Piotr Przybylski zgodził się być głównym arbitrem turnieju, udało się pozyskać sponsorów – przede wszystkim Burmistrza Gminy Pobiedziska (przez Gminę zostało ufundowanych część nagród) oraz innych sponsorów, Dyrekcja Szkoły dołożyła się również do nagród w postaci pięknych książek i albumów, a także pucharów. Udało się uzyskać pulę nagród w łącznej kwocie około 1000 zł. Koniec końców każdy z zawodników uczestniczących w turnieju otrzymał oprócz medali, a zwycięzcy – pucharów, bardzo cenne upominki.

Turniej rozpoczął się zgodnie z planem i emocje były zapewnione aż do samego końca. Kilka zwycięstw było przewidywalnych, pojawiły się też niespodzianki. W przerwach pomiędzy rundami zawodnicy mogli skorzystać z świetnie wyposażonego placu zabaw (korzystali nadzwyczaj chętnie). Pogoda tym razem dopisała znakomicie! Organizatorzy zapewnili i uczestnikom, i opiekunom napoje ciepłe i zimne, jak też – ku wyraźnej uciesze samych zawodników – sporo słodkich wypieków z miejscowej cukierni (pączki zrobiły furorę – trzeba było uzupełniać zapasy).

Finał przedstawił się następująco: 6 miejsce zajął Olek Łepski, 5 Krystian Obara (którego brakuje nam na zajęciach klubowych w „Chrobrym”), 4 Maks Łepski, 3 Wojtek Kukorowski. O miejsce pierwsze walczyli do samego końca Zuza Szeląg i Jaś Kukorowski. Tak się złożyło, że po ostatniej partii i Zuza i Jaś mieli po równo punktów. Sędzia po konsultacji z zawodnikami zarządził dogrywkę. To była bardzo emocjonująca dogrywka! Zuza wykorzystała drobny błąd Jasia w grze środkowej i ostatecznie zajęła pierwsze miejsce. Zuza wygrała również w klasyfikacji dziewczyn.

Ostateczne wyniki przedstawiają się jak w załączniku: http://chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_1393/results.html?l=pl&tb=14_ .

Tym razem niestety wzięło udział mniej uczestników, aniżeli deklarowało się zimą. Nic to. Turniej niezwykle udany. Wszyscy – i uczestnicy, i opiekunowie – deklarowali swój udział na następnej podobnej imprezie organizowanej przez Szkołę w Węglewie.

Proszę śledzić ogłoszenia na chessarbitrze – turniej szachowy w Węglewie w podobnym kształcie będzie kontynuowany. Wypada nam tylko zaprosić zawodników na następną odsłonę Turnieju Szachowego dla Szkół Podstawowych w Węglewie. Być może będzie to turniej jesienny. Oby nas zaszczyciło swoją obecnością więcej zawodników.

Jacek Kukorowski

Zobacz więcej:

Szczegółowe wyniki I Otwartego Wiosennego Turnieju Szachowego dla Szkół Podstawowych w Węglewie, 29.03.2014 r.

Zdjęcia z turnieju nadesłane przez Krzysztofa Szeląga