Rozegrano kolejny zjazd Wielkopolskiej IV Ligi Seniorów

W niedzielę, 15 kwietnia b.r. odbył się w Koninie kolejny zjazd Wielkopolskiej IV Ligi Seniorów, podczas którego każda z 12 drużyn rozegrała po dwa mecze. Występujące w tych rozgrywkach zespoły Chrobrego II, III i IV walczyły ze zmiennym szczęściem.

 

Bardzo dobrze spisała się walcząca o awans do III ligi ekipa Chrobrego II, która pojechała do Konina w nieco eksperymentalnym składzie. Otóż zabrakło tym razem lidera zespołu Jana Kujawskiego, który grając na pierwszej szachownicy legitymuje się kompletem 7 zwycięstw w 7 rozegranych dotychczas partiach. Zastąpił go – występujący po raz pierwszy w tegorocznych rozgrywkach IV ligi – brat Ryszard. Warto podkreślić, że jest to zawodnik, który w swoim dorobku ma tytuł drużynowego mistrza Polski, zdobyty przed wielu laty z Pocztowcem Poznań. W meczu „na szczycie” nasza drużyna pokonała dotychczasowego lidera tabeli, zespół MKS MDK Trzcianka w stosunku 3-2. Spotkanie to miało bardzo dramatyczny przebieg. Po przegranej naszej zawodniczki Lidii Stelmaszyk i zwycięstwie Szymona Banacha mieliśmy wynik remisowy. Następnie prezes Chrobrego Emil Wiśniewski nie zdołał „utrzymać” pozycji z pionkiem mniej w końcówce wieżowej i meczowa sytuacja naszej drużyny zrobiła się niezbyt ciekawa. Pogłębiał ją fakt, że na dwóch pierwszych szachownicach nasi zawodnicy, mówiąc najdelikatniej, „nie stali” najlepiej. Jednak szachowa bogini – Caissa uśmiechnęła się do gnieźnian i zdołali oni nie tylko uratować swoje partie, ale także odnieść zwycięstwa. Najpierw przeciwnik Piotra Czaplińskiego, praktycznie w wygranej pozycji, „podstawił” mata w dwóch posunięciach, zaś w ostatniej partii – pełnej „zwrotów akcji” – Ryszard Kujawski odniósł decydujące o końcowym sukcesie zwycięstwo. W drugim spotkaniu, z zespołem Hetmana III Konin – Chrobry II odniósł przekonywujące zwycięstwo w stosunku 5-0. Punkty dla Chrobrego II w obu meczach zdobyli: Ryszard Kujawski – 2, Piotr Czapliński – 2, Emil Wiśniewski – 1, Szymon Banach – 2, Lidia Stelmaszyk – 1.

Zespół Chrobrego III w pierwszym z rozegranych podczas tego zjazdu meczów uległ silnej ekipie M-G UKS Pogoń Nowe Skalmierzyce w stosunku 1,5-3,5, zaś w drugim zawodnikom Tęczy Turek 2-3. Punkty dla gnieźnian w obu meczach zdobyli: Przemysław Doberschütz – 0,5, Tomasz Orczykowski – 1, Jarosław Orczykowski – 0, Wojciech Doberschütz – 1, Zuzanna Szeląg – 1. Natomiast drużyna Chrobrego IV wygrała z zespołem Hetmana III Konin 3-2, a następnie nie sprostała Gambitowi Ślesin 1,5-3,5. Punkty dla Chrobrego IV zdobywali: Piotr Grzelachowski – 1,5, Karol Nawrocki – 1, Marek Nawrocki – 1 Jakub Pogodziński – 0 , Ewa Zamiar – 1.

Warto odnotować indywidualne osiągnięcia gnieźnieńskich zawodników występujących w rozgrywkach Wielkopolskiej IV Ligi Seniorów. Otóż Piotr Czapliński wypełnił normę na I kategorię, zaś Tomasz Orczykowski na II kategorię. Serdecznie gratulujemy!

Kolejny i zarazem ostatni zjazd ligi odbędzie się za dwa tygodnie, 29 kwietnia w Kaliszu.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki Wielkopolskiej IV Ligi Seniorów