Sensacja w Poznaniu. Radwański wygrywa z aktualnym mistrzem świata!

Do wielkiej szachowej sensacji doszło w niedzielę, 16 grudnia w Poznaniu.

Gnieźnieński szachista wygrał partię z aktualnym mistrzem świata. Ta informacja to nie żart, ale … wspomnienie wydarzenia, które miało miejsce 90 lat temu.

Dokładnie 16 grudnia 1928 roku w Białej Sali poznańskiego Hotelu Bazar symultanę rozgrywał ówczesny mistrz świata dr Aleksander Alechin, który kończył wówczas swoje tournee po Polsce. Ten legendarny rosyjski arcymistrz uznawany jest powszechnie za jednego z największych szachistów wszech czasów i zarazem jedną z najbarwniejszych osobowości życia szachowego tamtych lat. Znany był z bardzo ofensywnego stylu gry, a wiele motywów taktycznych i sposobów prowadzenia ataku na króla przeciwnika weszło na stałe do teorii gry szachowej. W poznańskiej symultanie, która trwała od godziny 19.00 do 2.30 w nocy, rozegrano 32 partie. Alechin wygrał dwadzieścia partii, sześć zremisował i sześć przegrał. Jednym z pogromców mistrza świata okazał się gnieźnianin Marian Radwański, który był członkiem istniejącego od 1922 roku Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów. Jego sukces świadczyć może o bardzo wysokim poziomie gry, jaki reprezentowali gnieźnieńscy szachiści w latach międzywojennych. Miejmy nadzieję, że niebawem znowu dojdzie to podobnej sensacji i będziemy mogli napisać o jakimś gnieźnieńskim szachiście jako pogromcy światowego championa.

Foto z opisanego wydarzenia z książki A. Kwileckiego Szachy w Poznaniu