Sensacyjne wyniki niektórych „Chrobrzaków” w Poznaniu – relacja Jacka Kukorowskiego

Prezentujemy relację Jacka Kukorowskiego z Turnieju Gwiazdkowego, który rozegrany został w niedzielę, 14 grudnia b.r. w Poznaniu: „No to mamy za sobą dzisiejszy (14 grudnia 2014 roku) poznański Turniej Gwiazdkowy zorganizowany przez WZSzach, AZS Poznań Politechnika Poznańska – sekcję szachową, przy współudziale PZSzachu.

Wyniki częściowo sensacyjne.
Wszystko zaczęło się z lekkim opóźnieniem, ale dość szybko udało się nadgonić stracony czas.

Grają dwie szachowe rodziny z LKS Chrobry Gniezno: Jaś i Wojtek Kukorowscy oraz Maks i Olo Łepscy. Początek przewidywalny – mamy komplecik punktów. W drugiej rundzie Olo trafił na Wojtka – derby zakończyło się wygraną zawodnika o dłuższym stażu w szachach. Jaś swoją partię wygrywa, Maks po ładnej grze niestety ulega bardziej doświadczonej turniejowo przeciwniczce.

Trzecia runda w przypadku kukorów nie przynosi niespodzianek – obaj wygrywają swoje partie. Olo druga przegrana, Maks – wygrywa dość łatwo. W czwartej Olek wreszcie do przodu, Maks nadal „idzie dołami” i kolejne łatwe zwycięstwo. Jaś i Wojtek w swoich grupach solidarnie remisują: Wojtek niepotrzebny remis z Piotrem Francem (tak to jest, gdy prowadzi się eksperymenty podczas partii), Jaś z Hubertem Niemirem po wcześniejszych szybkich wymianach figur okopali się na swoich pozycjach pionami. Remis to było jedyne sensowne wyjście z sytuacji.

W następnej rundzie Jaś trafia na najsilniejszego zawodnika w grupie: Mikołaja Nowaka. Gra ostrożnie. Tak ostrożnie, że od początku aż do samego końca żaden z zawodników nie uzyska na piędź przewagi. Remis dowozi do końca partii. Co ciekawe: Jasiowi jako jedynemu udało się zremisować z Mikołajem – późniejszym zwycięzcą turnieju; pozostałe partie Mikołaj wygrał. U Maksa kolejne zwycięstwo bez specjalnego wysiłku. W tej rundzie Wojtek również wygrywa bez trudu. Olo niestety niepotrzebna przegrana.

Wreszcie nadchodzi runda szósta – w sporej mierze decydująca o późniejszym układzie miejsc. Olek wreszcie wygrywa – łatwo. Wojtek wygrywa również, choć po dramatycznej końcówce. Tutaj sprawdza się stare powiedzenie, że w szachach trzeba mieć nieco szczęścia! Najciekawiej zapowiada się partia Jasiowi wraz z Maksem: trafiają na siebie – kolejne gnieźnieńskie derby. Niestety Maks dość łatwo ulega klubowemu koledze.

Runda siódma – tu wyniki wydawały się przewidywalne: Olo raczej przegra (i tak się stało), Maks ma pojedynek z Hubertem Niemirem – czyli wygrana Huberta (żartowaliśmy przed partią, że – koniec końców – będzie w wynikach końcowych odwzorowana kolejność z listy startowej), Jaś powinien raczej wygrać. U Wojta – formalność.

No i się zaczęło.

Olo, jak to Olo. Jaś się troszkę pomęczył, ale niespodzianki nie było – będzie miejsce trzecie, bo przecież Hubert z Maksem wygra… Wojtek znów miał szczęście, choć sam temu szczęściu nieco pomógł – wygrana i już pewne pierwsze miejsce w turnieju z przewagą jednego punktu nad zawodnikiem z miejsca drugiego.

Na placu boju pozostał Maks – i tu się dopiero porobiło! Nasz junior mocno skupiony na swojej partii, walczy. Już po wyjściu z debiutu widać, że może być ciekawie. Cios za cios. Boimy się, że Maks – mało ograny w turniejach – może nie podołać zadaniu. Przewaga buduje się powoli. Sensacja zaczyna wisieć w powietrzu. Wreszcie jest! Jest! Wygrana! Piękna końcówka. Maks sam nie wierzy w swój sukces! Jest, jest! Ma trzecie miejsce! Tak, po tej partii naprawdę mu się należało!

Wyniki końcowe? Wojtek w swojej grupie miejsce pierwsze, Olo w tej samej grupie – szesnaste, choć startował z miejsca ósmego. Jaś znakomite miejsce drugie, Maks sensacyjnie trzeci, tuż za Jasiem!

Wracamy do domów w szampańskich nastrojach. Kieszenie pełne cukierków hojnie rozdawanych przez organizatorów, czekolady (rozdane przed trzecią rundą) już zjedzone. Bagażnik pełen świetnych nagród, medali, plus puchar wojtkowy za pierwsze miejsce.

Będzie co opowiadać przez najbliższe dni”.

Jacek Kukorowski

Zobacz także:

Wyniki Turnieju Gwiazdkowego – grupa ur. 2004 i 2005 – Poznań, 14.12.2014 roku

Wyniki Turnieju Gwiazdkowego – grupa ur. 2004 i 2005 – Poznań, 14.12.2014 roku

Zdjęcia nadesłane przez Jacka Kukorowskiego