Sensacyjny awans szachistów Chrobrego Gniezno do ekstraligi!

W kategoriach sensacji należy postrzegać awans seniorów Chrobrego Gniezno do przyszłorocznych rozgrywek szachowej ekstraligi. Doszło do niego w wyniku zakończonej w niedzielę, 7 września b.r. w Poroninie rywalizacji w ramach rozgrywek ogólnopolskiej I ligi. Po odniesionym w ubiegłym roku historycznym sukcesie szachistów Chrobrego, którym był awans do I ligi seniorów, gnieźnieńska drużyna jechała do Poronina głównie w celu utrzymania się w tej klasie rozgrywkowej. Wskazywała na to nie tylko rola beniaminka, ale także – wynikający ze średniego rankingu drużyn – jeden z najniższych numerów startowych naszego zespołu w gronie dziesięciu startujących ekip. Tymczasem z każdą kolejną rundą Chrobry piął się w górę tabeli, by ostatecznie zakończyć rywalizację na premiowanym awansem, czwartym miejscu (choć awans uzyskiwały dwie najlepsze drużyny I ligi, to jednak dwa zespoły, które wyprzedziły gnieźnian nie blokowały awansu z powodu posiadania już drużyny w ekstralidze). W 9 meczach gnieźnieńscy zawodnicy odnieśli 5 zwycięstw, ponieśli 2 porażki, zaś 2 razy zanotowali remis. Punkty dla gnieźnieńskiego zespołu zdobyli: Krzysztof Chojnacki – 6, Vaidas Sakalauskas – 5, Jan Musiałkiewicz – 2,5, Łukasz Bardeli – 4, Paweł Musiałkiewicz – 7, Jagoda Gołek – 3,5. Paweł wywalczył złoty medal na V szachownicy oraz wypełnił normę mistrzowską, zaś Krzysztof na I szachownicy i Vaidas na drugiej uzyskali drugi wynik indywidualny, zdobywając srebrne medale. Wartym podkreślenia jest fakt, iż Chrobry wystąpił w Poroninie bez personalnych wzmocnień, czyli w składzie, który wywalczył ubiegłoroczny awans do I ligi. Prawo występów w elitarnej i całkowicie zawodowej ekstralidze szachowej to bez wątpienia największy sukces w ponad 90-letniej historii gnieźnieńskiego klubu. Rok 2014 jest szczególnie udany dla gnieźnieńskich drużyn szachowych zarówno w rywalizacji seniorów jak i juniorów: w obu gnieźnieński Chrobry zanotował największe sukcesy spośród wszystkich wielkopolskich drużyn.

 

Zobacz także:

Strona I ligi seniorów w serwisie Chessarbiter – Poronin, 30.08-07.09.2014 r.

Dla użytkowników fejsbuka informacje o naszej drużynie w Poroninie

Relacja TV Gniezno

Relacja portalu gniezno24.com

Relacja portalu informacjelokalne.pl

Zdjęcia nadesłane przez Łukasza Bardeli