Sukcesy juniorów Chrobrego w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów w Żerkowie

W dniach 14-19 czerwca b.r. trzynaścioro młodych szachistów Chrobrego przebywało w Żerkowie, biorąc udział w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów.

W imprezie rywalizowało blisko 250 młodych adeptów szachów, którzy przeszli wiosenne eliminacje. Gra toczyła się o medale oraz awans do wrześniowych mistrzostw makroregionalnych. Turniej rozgrywany był z podziałem na grupy wiekowe dziewcząt i chłopców systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Najlepiej spośród naszych zawodników wypadł Mateusz Żurawski, który w grupie do lat 9 (C 9) wywalczył srebrny medal. Zwłaszcza zwycięska partia z triumfatorem tej grupy wiekowej pokazuje spory potencjał Mateusza. Nie zawiódł również Jacek Miętkiewicz, który zdobywając brązowy medal w grupie chłopców do lat 11 (C 11) potwierdził spore już umiejętności. Bez medalu, ale z cennym awansem do „makroregionu” rywalizację w Żerkowie zakończyli: w grupie C 9 Wojtek Kukorowski był 6, choć o medal walczył do samego końca; w grupie C 11 Antoni Kamiński zakończył rywalizację na wysokim, 8 miejscu; z grupy chłopców C 15 pewny awans uzyskali Karol Nawrocki – 7 miejsce oraz Piotr Kamiński – 9 miejsce; w najstarszej grupie – C 18 Szymon Banach był 12. W Żerkowie dobrze zaprezentowała się też nasza najlepsza juniorka – 12-letnia Zuzanna Szeląg, która mając zapewniony udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski, ze względów szkoleniowych, wystąpiła w grupie dziewcząt do lat 15, zajmując miejsce 5. Do awansu niewiele zabrakło występującej w grupie dziewcząt do lat 13 Edycie Nawrockiej, która mimo cennej wygranej w ostatniej rundzie z dużo wyżej notowaną zawodniczką uplasowała się ostatecznie na miejscu 11. Mimo dobrej gry i walki do samego końca nie udało się awansować Janowi Kukorowskiemu, który w bardzo silnej grupie do lat 11 zajął miejsce 15. Awansu z tej grupy (C 11) nie osiągnął również Krzysztof Matysiak, zajmując miejsce 29. Dla Krzysia występ w Żerkowie był debiutem w tak dużej imprezie szachowej. Podobnie było w przypadku Jakuba Pogodzińskiego, który zakończył rywalizację na miejscu 28.

 

W ostatnim dniu, po rozegraniu mistrzostw w szachach klasycznych, zorganizowano oficjalne Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów w szachach błyskawicznych. Bardzo dobrze zaprezentował się Szymon Banach, który w grupie chłopców do lat 18 dość pewnie wywalczył złoty medal. Bardzo duży sukces odniosła także Zuzanna Szeląg, która w grupie dziewcząt do lat 14 zdobyła medal srebrny. Nie zawiedli również nasi pozostali juniorzy: w grupie  chłopców do lat 10 Wojtek Kukorowski był 9, a Mateusz Żurawski 15; w grupie do lat 14 Piotr Kamiński zakończył rywalizację na miejscu 5, Jacek Miętkiewicz był 6, Antoni Kamiński 10, Jan Kukorowski 18, a Krzysztof Matysiak 27; w grupie do lat 18 bardzo dobrze zaprezentował się Kamil Żurawski, który był 7. W tej samej grupie Jakub Pogodziński uplasował się na miejscu 18.

Trenerami naszych juniorów w Żerkowie byli Mirosław Sobczak oraz Wiesław Banach, a Jacek Kukorowski pomagał w opiece nad nimi.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki MWJ w szachach klasycznych – Żerków, 14-19.0.2013 r.

C 9

C 11

C 15

C 18

D 13

D 15

Szczegółowe wyniki MWJ w szachach błyskawicznych – Żerków, 19.06.2013 r.

C 10

C 14

C 18

D 14

Zdjęcia z Żerkowa

Relacja z Żerkowa znaleziona na stronie szachmistrz.pl