Szachiści Chrobrego na Litwie

W dniach od 30 czerwca do 3 lipca b.r. pięcioosobowa reprezentacja szachistów Chrobrego przebywała na Litwie, uczestnicząc w trzech ciekawych imprezach szachowych.

Przez pierwsze dwa dni nasi zawodnicy gościli w partnerskim mieście Radviliskis na zaproszenie szachistów tamtejszego klubu. W rozegranym najpierw turnieju drużynowym (P 30′), w którym udział wzięło 12 silnych ekip z całej Litwy gnieźnianie zaprezentowali się bardzo dobrze plasując się na 4 miejscu. Punkty dla Chrobrego zdobyli: Wiesław Banach – 4, Jan Kujawski – 4, Emil Wiśniewski – 5, Szymon Banach – 5, Jakub Pogodziński – 1,5 (wszyscy z 7 partii). Następne zorganizowano turniej indywidualny (P 30′), w którym wystąpiło 52 zawodników. W 8-rundowej rywalizacji najlepszym z gnieźnieńskich szachistów okazał się Emil Wiśniewski, który z dorobkiem 6 punktów zajął wysokie, 6 miejsce. Bardzo dobry występ zanotował też junior Szymon Banach, który odnosząc kilka cennych zwycięstw uplasował się na miejscu 7, gromadząc na swoim koncie 5,5 punktów. Jan Kujawski i Wiesław Banach zajęli odpowiednio miejsca 11 i 16 zdobywając po 5 punktów. Jakub Pogodziński  zakończył zawody na miejscu 45 z dorobkiem 2,5 punktów.

W drodze powrotnej gnieźnieńscy zawodnicy zwiedzili Troki, urokliwie położoną, dawną stolicę Litwy. Spędzili również jeden dzień w Wilnie odwiedzając polską nekropolię na Rossie oraz podziwiając liczne zabytki tego miasta.

Ostatnim przystankiem pobytu na Litwie były Druskienniki. Nasi szachiści udali się tam na zaproszenie mistrza międzynarodowego Vaidasa Sakalauskasa, który od 2005 roku jest członkiem drużyny Chrobrego, występującej w rozgrywkach II ligi seniorów. W Druskiennikach prowadzi on od kilku lat wakacyjny obóz dla uzdolnionych szachistów, z których większość to członkowie litewskiej kadry juniorów. Przy okazji spotkania, w którym udział brał również arcymistrz Sarunas Sulkis, rozegrano 9-rundowy turniej szachów błyskawicznych (P 5′). Nasi zawodnicy zaprezentowali się z dobrej strony, kończąc rywalizację na następujących pozycjach: 3 Wiesław Banach – 5,5 punktów, 4 Jan Kujawski (ze względu na umiejętność rozgrywania końcówek wieżowych znany na Litwie bardziej pod pseudonimem „Akiba”), 7 Emil Wiśniewski – obaj po 5 punktów, 9 Szymon Banach – 4,5 punktów, 16 Jakub Pogodziński – 0,5 punktów.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turniejów (drużynowego i indywidualnego) – Radviliskis, 30.06-01.07.2012 r.

Szczegółowe wyniki turnieju blitza P 5′ – Druskienniki, 3.07.2012 r.

Zdjęcia z turnieju drużynowego w Radviliskis

Zdjęcia z turnieju indywidualnego w Radviliskis

Zdjęcia z pobytu w Trokach, Wilnie oraz turnieju w Druskiennikach