Szachiści Chrobrego na Litwie

W dniach od 30 czerwca do 3 lipca b.r. pięcioosobowa reprezentacja gnieźnieńskiego Chrobrego przebywała w litewskich Radviliskis, biorąc udział w trzech imprezach zorganizowanych przez tamtejszy klub szachowy z okazji dni miasta.

W rozegranym pierwszego dnia 9-rundowym turnieju szachów błyskawicznych (P 3’+2”), w którym rywalizowało 29 zawodników, nasi reprezentanci uplasowali się na następujących pozycjach: 3 Wiesław Banach, 4 Szymon Banach – obaj po 6 punktów, 15 Zuzanna Szeląg – 4,5 punktów, 19 Maksymilian Łepski – 4 punkty, 25 Oktawia Wilk – 3,5 punktów. W rozegranym w sobotę, 2 lipca 7-rundowym turnieju drużynowym (P 15’+5’) z udziałem 10 ekip reprezentujących litewskie ośrodki szachowe młody zespół Chrobrego uplasował się na miejscu 7 z dorobkiem 6 punktów meczowych. Dla naszej drużyny punkty na kolejnych szachownicach zdobyli: Szymon Banach – 4,5, Wiesław Banach – 3,5, Zuzanna Szeląg – 2, Oktawia Wilk – 4,5, Maksymilian Łepski – 4,0. Natomiast w zorganizowanym w niedzielę, 3 lipca 8-rundowym turnieju głównym, rozgrywanym w formule szachów szybkich (P 15’+5”) na starcie stanęło 36 zawodników. Nasi reprezentanci zakończyli rywalizację na następujących pozycjach: 6 Wiesław Banach – 5,5 punktów, 6 Maksymilian Łepski, który jednocześnie okazał się najlepszym w klasyfikacji juniorów do lat 18, 10 Zuzanna Szeląg, nagrodzona jako najlepsza w klasyfikacji kobiet – oboje po 5 punktów, 12 Szymon Banach, 14 Oktawia Wilk – oboje po 4,5 punktów.

W czasie wolnym od zmagań szachowych zawodnicy Chrobrego wzięli udział w zorganizowanej przez urząd miasta w Radviliskis uroczystości z udziałem 9 delegacji miast partnerskich. Ponadto zwiedzali miejscowe atrakcje turystyczne, jak choćby wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO „Górę Krzyży”, którą w 1993 roku odwiedził z duszpasterską pielgrzymką papież Jan Paweł II, tamtejszy klasztor franciszkański, miasto Siauliai, dwór wraz z pięknym parkiem w Burbiskis oraz etnograficzne muzeum wsi żmudzkiej w Kleboniskes.

Warto zaznaczyć, że wizyta była kolejnym elementem wieloletniej i owocnej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi szachistami z obu miast partnerskich. Odbyła się ona przy wsparciu Rady oraz Urzędu Miasta Gniezna. 

Poniżej relacja z pobytu w Radviliskis najmłodszego członka ekipy, Maksymiliana Łepskiego: 

W dniach od 30.06 do 3.07 2016 roku byliśmy wraz z 5-osobową reprezentacją Chrobrego Gniezno w litewskim mieście Radviliskis. W skład jej wchodzili: Ja, Zuzia Szeląg, Oktawia Wilk, Szymon Banach i nasz trener pan Wiesław Banach. Radviliskis i jego okolice to naprawdę urocze miejsce. Jest to dość rozległe miasto, liczące ok. 15 000 mieszkańców. Zostało ono założone w XVI w. przez Krzysztofa Radziwiłła. Wszyscy nie mogli się doczekać pobytu tam. Niestety, najpierw trzeba było w owo miejsce dojechać.

CZWARTEK

Wyruszyliśmy z Gniezna wraz z delegacją z urzędu miasta busem już o godzinie 5.30 nad ranem. Na miejsce dotarliśmy około 18.00 tamtejszego czasu. Rozpakowaliśmy się, zjedliśmy kolację i rozpoczął się najważniejszy punkt tamtego dnia. Przynieśliśmy szachy, coś do picia i wraz z Litwinami graliśmy i oglądaliśmy mecz Polska-Portugalia. Niestety, nasi ulubieńcy przegrali.

PIĄTEK

Następnego dnia po przyjeździe rozpocząć się miały już rozgrywki szachowe. Jednak startowały one dopiero po południu, co oznaczało że do południa mieliśmy czas wolny. Wykorzystaliśmy go oczywiście na zwiedzanie 🙂 Najpierw pojechaliśmy do Urzędu Miasta, by zobaczyć spotkanie delegacji z 9 miast. Nic ciekawego. Ciekawsza była za to „Góra Krzyży”, miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz tamtejszy klasztor franciszkański, stosunkowo nowy (wybudowano go w 2000r.). Szacuje się, że od końca powstania listopadowego postawiono stoi tam ok. 50 000 krzyży, a razem z tymi podwieszonymi i przewróconymi ich liczba może wynosić nawet 150 000 (!).

Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to było miasto Šiauliai (po polsku Szawle). Zobaczyliśmy tam jedynie duży park koło pobliskiego jeziora. Po wizycie w Szawłach pojechaliśmy do Burbiszek, pięknego dworu z parkiem oraz pomnikiem Adama Mickiewicza odsłoniętym w 1911 r. Park jest bardzo duży i zrobił on na mnie i na pozostałych uczestnikach wyjazdu naprawdę wielkie wrażenie. Po drodze do hotelu przyjechaliśmy jeszcze do muzeum etnograficznego wsi żmudzkiej w Kleboniskes, podobnego do skansenu w Dziekanowicach. Na pewno wszystko by nam się robiło przyjemniej, gdyby nie upał panujący na Litwie. Po powrocie do hotelu zjedliśmy obiad i rozpoczęliśmy rozgrywki. Cóż, na pewno nie poszło nam fatalnie, ale poza Szymonem i panem Wiesławem wszyscy oczekiwali czegoś więcej. Wieczorem znowu- Szachy i mecz. Tym razem gra Belgia z Walią, Walia wygrywa.

SOBOTA

W sobotę odbył się turniej drużynowy szachów szybkich długości 8 rund. Brało w nim udział 10 drużyn, głównie z Szawłów i Radwiliszek. I znowu oczekiwania były większe, zajęliśmy 7 miejsce. Nie szło nam tak, jak chcieliśmy, wszyscy przegrali bez sensu wiele partii, które spokojnie mogliśmy wygrać. No ale cóż, trzeba było się podnieść i liczyć na poprawę w turnieju indywidualnym. Po zakończeniu turnieju około godz.18 Było na tyle gorąco, że już nic nie mieliśmy siły robić. Wieczorem kolejny raz- mecz i szachy. Tym razem hit, Niemcy grają z Włochami. Po fatalnie wykonywanych rzutach karnych Niemcy awansują dalej.

NIEDZIELA

Ostatni dzień- ostatni turniej i w końcu wszystko zgodnie z planem. Wszyscy osiągają bardzo dobre wyniki, na 36 uczestników zawodnicy naszego klubu zmieścili się w pierwszej 15. Wszyscy raczej zadowoleni z wyników, nikt nie jest szczególnie niepocieszony. Niestety tym razem zabrakło stałego punktu dnia, gdyż zaraz po zakończeniu wracamy. Wyjeżdżamy o 18.00 litewskiego czasu, wracamy o 4.00 nad ranem polskiego.

Jednym słowem: wyjazd udany, jedzenie dobre, towarzystwo również

Max Łepski

Zobacz także: 

Wyniki turnieju błyskawicznego (P 3’+2″) – Radviliskis, 1.07.2016 roku 

Wyniki turnieju drużynowego (P 15’+5′) – Radviliskis, 2.07.2016 roku 

Wyniki indywidualnego turnieju szachów szybkich (P 15’+5″) – Radviliskis, 3.07.2016

Zdjęcia z pobytu reprezentacji Chrobrego w Radviliskis

Radviliskis i okolice w obiektywie Wiesława Banacha

Informacja na stronie UM w Radviliskis