Szachowa impreza stulecia w Gnieźnie przeszła do historii!

W niedzielę, 12 marca b.r. w sali widowiskowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie odbył się IV Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Gniezno 2017. Na starcie stanęło 290 zawodników z Polski i Ukrainy, co stanowi rekordową frekwencję w blisko stuletniej historii gnieźnieńskich szachów.

Imprezę zorganizowaną w ramach gnieźnieńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno oraz Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej. Patronat narodowy nad nią objął Prezydent RP Andrzej Duda, zaś patronat honorowy Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Swoim patronatem turniej objęło również Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz poseł na sejm RP Krzysztof Ostrowski.

Uroczystego otwarcia memoriału dokonał wicestarosta Jerzy Berlik w asyście posła na sejm RP Krzysztofa Ostrowskiego, członka zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Moniki Twardowskiej i dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie Marcina Makohońskiego oraz Pawła Kamińskiego z Gnieźnieńskiego Klubu Gazety Polskiej i prezesa LKS Chrobry Gniezno Emila Wiśniewskiego.

Miłym akcentem było wręczenie organizatorom turnieju pamiątkowych albumów upamiętniających „Żołnierzy Wyklętych” przez pułkownika Tomasza Malinowskiego, reprezentującego Ministerstwo Obrony Narodowej, który odczytał list od podsekretarza stanu w MON prof. Wojciecha Fałkowskiego.

Najstarszy zawodnik, który wziął udział w imprezie miał 86 lat, natomiast najmłodszy 6. Zawody rozegrano według przepisów szachów szybkich (po 10 minut na partię dla zawodnika + 4 sekundy za wykonane posunięcie), systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Triumfatorem okazał się mistrz międzynarodowy Piotr Brodowski z klubu Biały Król Wisznia Mała, który wyprzedził arcymistrza Marcina Dziubę SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza – obaj po 8 punktów i arcymistrza Vladimira Sergeeva z Ukrainy – 7,5 punktów. Taką samą ilość punktów zgromadziło trzech kolejnych zawodników: arcymistrz Mirosław Grabarczyk z Baszty Żnin, Michał Mazurkiewicz z SzSON Zagłębie Dąbrowa i Dawid Niekraś z Tęczy Kościan. Najlepszą kobietą i jednocześnie juniorką turnieju okazała się Alicja Śliwicka, zaś najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem urodzonym przed 1957 rokiem był Jan Kujawski, który jednocześnie zdobył nagrodę dla najlepszego zawodnika z LKS Chrobry Gniezno. Najlepszymi juniorami turnieju okazali się: do lat 18 Miłosz Walkowski, do lat 15 Paweł Teclaf, do lat 12 Jakub Hyży, do lat 10 Szymon Zając i do lat 8 Wiktoria Dziodko. Wśród nagrodzonych w poszczególnych przedziałach rankingowych znaleźli się: Paweł Teclaf, Wojciech Olejarczyk, Jakub Hyży, Kacper Kacprzak, Kacper Goliński, Szymon Zając i Krystian Ofierzyński. Nagrodę ufundowaną dla najwyżej sklasyfikowanego Reprezentanta Wojska Polskiego otrzymał Marcin Pietruszewski. Upominki dla najmłodszych uczestników turnieju w postaci słodyczy marki Frupp trafiły do Juliana Kuryłowicza-Kaźmierczaka i Marii Skrzypczak. Warto zaznaczyć, że każdy uczestnik otrzymał okolicznościową bluzę i czapeczkę, upominek oraz gadżety związane z „żołnierzami wyklętymi” w postaci filmów DVD, albumów, książek itp.

Należy podkreślić, że atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe ufundowane zostały przez partnera strategicznego PZL-Świdnik, partnera głównego imprezy fundację Enea, Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej, LKS Chrobry Gniezno, Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Fundację Niepodległości oraz następujących sponsorów lokalnych: firmę Celiko, Eko-Plus Macieja Chosińskiego, Salon Ślubny Nasze Wesele, firmę C. Rosiński, firmę Kosmyk Adama Matuszaka, firmę Dziemidowicz, bezokularów.pl, Gnieźnieńską Szkołę Wyższą Milenium, HIFI24.pl, Hotel Pietrak, producenta reklam Idea+, firmę Hydrocomplex Janusza Ryczkowskiego, firmę Sport Marketing Pawła Ruszkiewicza. Ponadto miesięcznik „Polska Zbrojna”, który patronuje Reprezentacji Wojska Polskiego w szachach ufundował atrakcyjne albumy dla uczestników turnieju. W organizację imprezy włączyły się również rodziny gnieźnieńskich szachistów oraz inni wolontariusze. Uczestnicy turnieju mogli skosztować wypieków przygotowanych przez Izabelę Wichniewicz, Agnieszkę Kamińską z rodziną, Lucynę Banach i Lidię Żurawską. Dużym powodzeniem cieszyła się również wojskowa grochówka, którą posilić się mógł nieodpłatnie każdy uczestnik zawodów. Turniej sprawnie sędziował Maciej Cybulski z Trzcianki w asyście Doroty Sikorskiej z Poznania i Kamila Żurawskiego z Gniezna. W przygotowaniach turnieju aktywnie uczestniczyli harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego. Turniejowi towarzyszyła wystawa o „Żołnierzach Wyklętych” pt. „Cum, tacent clamant”, udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej.

Uwaga.W ciągu kilku najbliższych dni na naszej stronie zamieszczać będziemy relacje telewizyjne oraz galerie zdjęć z lokalnych portali internetowych.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki IV Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Relacja na portalu gniezno24.com

Zdjęcia szachistów na portalu gniezno24.com

Relacja TV Gniezno

Relacja TV Trwam

Relacja na portalu sportgniezno.pl

Galeria zdjęć autorstwa Krzysztofa Szeląga

Galeria zdjęć na stronie Beaty Orczykowskiej

Relacja na stronie Rafała Jurke (po ukazaniu się)

Krótki film na kanale YouTube autorstwa Jacka Haji

O turnieju na portalu niezależna.pl