Szachowe święto w Gnieźnie

W ciągu ostatnich dni odbyło się w Gnieźnie kilka ważnych imprez szachowych z udziałem wielu renomowanych zawodników. Najbardziej prestiżową z nich był rozegrany w niedzielę, 9 maja b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury 40. Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Należy podkreślić, że jest to najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście. Jubileuszowa edycja turnieju zgromadziła na starcie wyjątkowo silnych szachistów z wielu ośrodków.

Oprócz gości z partnerskiego miasta Radwiliszki wystąpili w nim zawodnicy z wielu polskich ośrodków: m.in. z Poznania, Bydgoszczy, Legnicy, Lublina, Ostrowa, Kalisza, Konina, Piotrkowa, Śremu, Chodzieży, Wolsztyna i oczywiście Gniezna. W gronie 97 zawodników znalazło się dwóch arcymistrzów, czterech mistrzów międzynarodowych, czterech mistrzów międzynarodowej federacji szachowej FIDE oraz wielu innych zarówno doświadczonych graczy jak i młodych adeptów królewskiej gry. Warto zaznaczyć, że organizatorom udało się pobić rekord frekwencji z roku 1992, kiedy to startowało 91 uczestników.

W turnieju nie odnotowano większych niespodzianek, gdyż zgodnie z przewidywaniami triumfowali w nim najbardziej doświadczeni i utytułowani zawodnicy. Pierwsze miejsce zdobył arcymistrz Łukasz Cyborowski z AZS UMCS Lublin, który uzyskał 7,5 punktów z 9 partii i wyprzedził mistrza międzynarodowego Jacka Tomczaka z Pocztowca Poznań – zdobywcy również 7,5 punktów oraz arcymistrza Mirosława Grabarczyka z Miedzi Legnica – 7 punktów. Na czołowych miejscach znaleźli się także gnieźnianie. Na miejscu dziewiątym zakończył rywalizację Artur Sygulski (6,5 punktów), jedenasty był Łukasz Bardeli (6,5), który otrzymał puchar dla najlepszego nie narodzonego gnieźnianina, trzynasty Wiesław Banach (6,5), szesnasty Andrzej Józefczak (6), siedemnasta Grażyna Grzelachowska (6) – nagrodzona w kategorii najlepsza zawodniczka turnieju, osiemnasty Kazimierz Kujawski (6), dwudziesty Mirosław Sobczak (6). Pozostali zawodnicy gnieźnieńskiego Chrobrego uplasowali się na następujących pozycjach: Jan Kujawski – 23, Ryszard Kujawski – 27, Piotr Grzelachowski – 31, Rafał Nowak – 34, Kamil Jędrzejewski – 35, Emil Wiśniewski – 38, Piotr Czapliński – 40, Jarosław Tomczykowski – 43, zdobywca pucharu dla najlepszego gnieźnieńskiego juniora Szymon Banach – 46, Henryk Biszof – 48, Kazimierz Macherzyński – 53, Szymon Dopierała – 54 (najlepszy zawodnik z IV kategorią szachową), Lidia Stelmaszyk – 57, Agata Wesołowska – 60, Piotr Przybylski – 64, Dawid Nawrocki – 69, Wojciech Doberschütz – 76, Marek Nawrocki – 78, Karol Nawrocki – 84, Paweł Tomczykowski – 86, Jakub Pogodziński – 89, Kacper Gumienny – 90, Filip Maryńczak – 92, Alan Kajdaniak – 93, Szymon Nawrocki – 94, Dorota Doberschütz – 95, Grzegorz Rajski – 96, Monika Pietruszewska – 97.

Warto podkreślić, że jubileuszowa edycja turnieju miała bardzo uroczysty charakter. Przyznane przez prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego medale i wyróżnienia za wieloletnią organizację imprezy otrzymali Kazimierz Kujawski, Stanisław Polcyn, Mirosław Sobczak i Emil Wiśniewski. Również Zarząd Ludowego Klubu Sportowego Chrobry podziękował wielu osobom wspierającym organizację turnieju i przygotował okolicznościowe grawertony dla prezydentów Jaromira Dziela i Jacka Kowalskiego, posła Tadeusza Tomaszewskiego oraz dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Pawła Kostusiaka. Ponadto każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę, przygotowane specjalnie na jubileusz, opracowanie książkowe o historii gnieźnieńskiego turnieju szachowego, którego wydawcą jest gnieźnieński MOK.

Tymczasem w piątek, 7 maja rozegrano turniej szachów błyskawicznych z udziałem zawodników z litewskich Radwiliszek, którzy po raz kolejny przybyli do Pierwszej Stolicy, zacieśniając owocną współpracę pomiędzy szachistami obu miast partnerskich. Wzięło w nim udział 23 zawodników, którzy rywalizowali na dystansie 11 rund. Zwyciężył Łukasz Bardeli z Chrobrego Gniezno, zdobywając 9 punktów przed kolegami klubowymi Kamilem Jędrzejewskim – 8,5 punktów i Rafałem Nowakiem – 8 punktów.

Dzień później, w sobotę 8 maja odbyły się dwa oficjalne mecze pomiędzy zespołami z Radwiliszek oraz Gniezna. W obu zwyciężyli zawodnicy Chrobrego w stosunku 3,5-1,5. Punkty dla gnieźnian zdobyli: Łukasz Bardeli 1 z 2 partii, Rafał Nowak 2 (2), Lidia Stelmaszyk 0 (2), Szymon Banach 2 (2), Piotr Czapliński 1 (1) i Mirosław Sobczak 1 (1)