Szachowy rekord frekwencji pobity!

W niedzielę, 6 maja b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury rozegrano 42. Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Warto zaznaczyć, że jest to najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście. Na starcie tegorocznego turnieju stanęła rekordowa liczba 143 uczestników z wielu szachowych ośrodków, w tym pięciu z litewskiego miasta partnerskiego Radviliskis oraz jeden z Ukrainy. Tak znacząca liczba zawodników to absolutny rekord turnieju, który dotychczas (z jubileuszowego 2010 roku) wynosił 97 osób.

Jak zwykle w tym turnieju rywalizację przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie dziewięciu 30-minutowych rund. Po zaciętej walce zwycięstwo odniósł Łukasz Licznerski z Chemika Bydgoszcz z dorobkiem 8 punktów i otrzymał okazały puchar z rąk prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego. Duży sukces odniósł zawodnik miejscowego Chrobrego Łukasz Bardeli, który również z ośmioma punktami na koncie wywalczył drugie miejsce. Na trzecim stopniu podium rywalizację zakończył Dominik Pędzich z Polonii Warszawa, który zgromadził 7.5 punktów. Na czołowych pozycjach znaleźli się także dwaj zawodnicy Chrobrego Jan Kujawski i Mirosław Sobczak, którzy uplasowali się odpowiednio na 8 i 12 miejscu. W klasyfikacji kobiet triumfowała Arleta Magnucka z OTSz Ostrów Wielkopolski; wśród juniorów do lat 18 najlepszym był zwycięzca całej imprezy Łukasz Licznerski; do lat 15 Mikołaj Tomczak z Wieniawy Leszno; do lat 12 Krzysztof Raczyński z Polana Poznań; do lat 10 Jacek Miętkiewicz ze Smecza Konin. Najlepszą juniorką turnieju była Magdalena Stachowiak z Piasta Śrem. W klasyfikacji zawodników z I kategorią triumfował Tomasz Kozłowski z Piasta Śrem; z II Damian Majdan z Baszty Żnin; z III Sławomir Choremski z Na Pięterku Poznań; z IV Mariusz Żakowski z UKS OPP Toruń; z V Mateusz Żurawski z Chrobrego Gniezno. Wśród zawodników bez kategorii najlepszym był gnieźnianin Ryszard Jędrzejewski. Puchar dla najlepszego zawodnika Chrobrego, fundowany od wielu lat przez posła na sejm RP Tadeusza Tomaszewskiego, wywalczył w tym roku Łukasz Bardeli, zaś trofeum dla najlepszego studenta, ufundowane przez posła na sejm RP Pawła Arndta, odebrał Kamil Szadkowski z Konina. Najlepszym zawodnikiem z Radviliskis został Arunas Zemlickas. Przygotowano również nagrody specjalne. Dla najstarszego uczestnika turnieju nagrodę wręczono 86-letniej Urszuli Piątek z Kostrzyna. Nagroda dla najmłodszego uczestnika Szkółki Szachowej Miejskiego Ośrodka Kultury – przygotowana przez dyrektora Pawła Kostusiaka – przypadła 7-letniemu Szymonowi Walkowiakowi. W losowaniu nagrody spośród wszystkich zawodników turnieju szczęście uśmiechnęło się do Dariusza Grabowskiego z Hetmana Konin.

Niedzielny turniej stanowił jednocześnie oficjalne Mistrzostwa Wielkopolski Seniorów w Szachach Szybkich. Do klasyfikacji zaliczani byli zawodnicy z wielkopolskich klubów oraz szachiści nie zrzeszeni, mieszkający na terenie naszego regionu. Puchar za zwycięstwo przypadł Łukaszowi Bardeli, który wyprzedził Marcina Steczka i Kamila Szadkowskiego. Tytuł mistrzyni Wielkopolski zdobyła Arleta Magnucka.

Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski. Impreza była współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki MToPPMG 6.05.2012 r.

Galeria zdjęć