Szachowy weekend w Gnieźnie

W miniony weekend odbyły się w Gnieźnie dwie ważne imprezy szachowe. Pierwszą z nich był przeznaczony dla najmłodszych miłośników szachów z Pierwszej Stolicy Turniej Mikołajkowy, drugą inauguracja rozgrywek Wielkopolskiej Ligi Seniorów.

W sobotę, 4 grudnia b.r. w auli Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się tradycyjny już Szachowy Turniej Mikołajkowy. Wzięło w nim udział ponad sześćdziesięcioro młodych adeptów „królewskiej gry”, którzy uczęszczają na zajęcia działającej w Miejskim Ośrodku Kultury szkółki szachowej lub też poznają szachowe tajniki na dodatkowych zajęciach prowadzonych w gnieźnieńskich szkołach podstawowych. Zawody przeprowadzono w ramach dwóch oddzielnych turniejów. Pierwszy, przeznaczony był dla nieco bardziej doświadczonych zawodników, którzy w większości są członkami Ludowego Klubu Sportowego Chrobry Gniezno, posiadają kategorie szachowe i regularnie startują w szachowych turniejach. W drugim udział wzięły dzieci, dla których była to jedna z pierwszych – bądź też pierwsza – okazja do szachowej rywalizacji. W obu turniejach rozegrano po pięć dwudziestominutowych rund. W pierwszym z wymienionych turniejów bezapelacyjne zwycięstwo z kompletem pięciu punktów odniósł Marek Nawrocki, który wyprzedził Piotra Kamińskiego oraz Filipa Maryńczaka (obaj po 4 punkty). Pozostali zawodnicy uplasowali się na następujących pozycjach: 4 – Karol Nawrocki (4 punkty), 5 – Zuzanna Szeląg (3), która okazała się najlepszą juniorką, 6 – Jakub Pogodziński (3), 7 – Paweł Tomczykowski (3), 8 – Szymon Dopierała (3), 9 – Dawid Nawrocki (3), 10 – Alan Kajdaniak (2,5), 11 – Szymon Nawrocki (2,5), 12 – Michał Nowicki (2,5), 13 – Kacper Gumienny (2), 14 – Michał Łacina (2), 15 – Monika Pietruszewska (2), 16 – Piotr Zawadzki (2), 17 – Mikołaj Kaźmierczak (2), 18 – Marcel Nowakowski (1,5), 19 – Szczepan Kaźmierczak (1,5), 20 – Aleksandra Hubert (1,5), 21 – Piotr Zawadzki (1), 22 – Bartek Kwitowski (1), 23 – Stanisław Hen (0). Natomiast w drugim turnieju, przeznaczonym dla zawodników mniej doświadczonych najlepszym okazał się Antoni Kamiński, który wygrał wszystkie partie i zgromadził 5 punktów. Na podium znaleźli się także Gracjan Korytowski i Krzysztof Słomian (po 4 punkty). Pozostali zawodnicy uplasowali się na następujących pozycjach: 4 – Krystian Obara (4 punkty), 5 – Edyta Nawrocka (4), która otrzymała nagrodę dla najlepszej juniorki, 6 – Mikołaj Nawrocki (3,5), 7 – Gracjan Widerski (3,5), 8 – Weronika Rychert (3,5), 9 – Michał Kaźmierczak (3,5), 10 – Kinga Kujawa (3,5), 11 – Jakub Szrejter (3), 12 – Rafał Sobecki (3), 13 – Kacper Rulewicz (3), 14 – Greta Pawlicka (3), 15 – Dorota Doberschütz (3), 16 – Krzysztof Haławski (3), 17 – Jonasz Szyszkowicz (2,5), 18 – Jolanta Haławska (2,5), 19 – Szymon Szwacher (2,5), 20 – Filip Lewandowski (2,5), 21 – Wiktor Beling (2,5), 22 – Tomacz Badyna (2), 23 – Mateusz Kujawski (2), 24 – Cezary Słomian (2), 25 – Jakub Młodzikowski (2), 26 – Patryk Janusz (2), 27 – Jan Wesołowski (2), 28 – Jarochna Jóźwiak (2), 29 – Oliwer Janusz (2), 30 – Szymon Panowicz (2), 31 – Aleksander Czerniak (2), 32 – Rafał Olejniczak (1,5), 33 – Paweł Mleczak (1,5), 34 – Szymon Maciejewski (1,5), 35 – Aleksander Eliks-Pietrzak (1,5), 36 – Klaudia Sygulska (1), 37 – Mikołaj Poremski (1), 38 – Agata Kamińska (1), 39 – Kinga Olszewska (1). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, zaś zwycięzcy pamiątkowe puchary i medale. Sędzią głównym zawodów był Piotr Przybylski.

Natomiast w niedzielę, w gościnnych salach Miejskiego Ośrodka Kultury druga drużyna gnieźnieńskiego Chrobrego zainaugurowała rozgrywki Wielkopolskiej Ligi Seniorów sezonu 2010/2011. Jej pierwszym rywalem była faworyzowana drużyna Hetmana Konin, która jeszcze kilka miesięcy temu występowała w ogólnopolskich rozgrywkach II ligi szachowej. Po zaciętej walce na poszczególnych szachownicach, gnieźnianie ulegli jednak rywalom w stosunku 1-5. Po pół punktu dla drużyny Chrobrego zdobyli Jan Kujawski i Piotr Czapliński, którzy zremisowali swoje partie.