Uroczystości jubileuszowe Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów

W sobotę, 8 grudnia b.r. – dokładnie w 90. rocznicę powstania Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów – odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury uroczystości jubileuszowe.

Pierwszą z nich była symultana szachowa z czołowym polskim szachistą młodego pokolenia Janem Musiałkiewiczem z Poznania, który w tegorocznych rozgrywkach II ligi seniorów zasilił na zasadzie wypożyczenia drużynę Chrobrego. W symultanie udział wzięło 12 czołowych juniorów Chrobrego oraz dwóch gnieźnieńskich samorządowców i zarazem miłośników szachów: Stanisław Dolaciński oraz Michał Glejzer. Półtoragodzinna rozgrywka na czternastu szachownicach zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem symultanisty w stosunku 12,5-1,5. Swoją partię wygrał Szymon Banach, zaś remis osiągnął Wojciech Doberschütz.

 

Bezpośrednio po symultanie odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszeni zostali włodarze miasta, parlamentarzyści, działacze sportowi, a przede wszystkim gnieźnieńscy szachiści i ich rodziny. Pierwszym jej aktem było oficjalne otwarcie wystawy poświęconej gnieźnieńskim szachom. Zgromadzono na niej liczne pamiątki, zdjęcia i dokumenty zarówno z okresu przed- jak i powojennego. Niewątpliwą jej atrakcją jest ekspozycja znaczków pocztowych zawierająca najstarszy w świecie egzemplarz znaczka z motywem szachowym. Należy podkreślić, że przeważającą część eksponatów udostępnił Kazimierz Kujawski, zaś o należytą ich prezentację zadbała Iwona Wiśniewska z gnieźnieńskiego MOK-u.

Ważnym momentem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury i LKS Chrobry Gniezno z okazji 90-lecia GKSz, zatytułowanych „Królewska gra w Królewskim Mieście”. Pierwszym z nich był konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na projekt dyplomu szachowego. Zwyciężyła w nim 7-letnia Kinga Wieczorek z Językowej Szkoły Podstawowej PRYMUS w Gnieźnie. Natomiast drugi konkurs przeznaczony dla wszystkich miłośników fotografii polegał na wykonaniu zdjęcia o tematyce szachowej, zawierającego akcenty związane z Pierwszą Stolicą. Jego laureatką została Beata Orczykowska z Gniezna.

Kolejnym punktem gali było podsumowanie i wręczenie nagród oraz pucharów zwycięzcom całorocznego cyklu Grand Prix 90-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów. O szczegółowych wynikach tej rywalizacji piszemy na naszej stronie w innym miejscu.

Gala z okazji jubileuszu 90-lecia GKSz była znakomitą okazją do podsumowań i podziękowań oraz wręczenia różnego rodzaju medali czy wyróżnień. Z rąk Adama Wojcieszaka reprezentującego zarząd Wielkopolskiego Związku Szachowego brązowe oznaki WZSzach otrzymali: prezydent Gniezna Jacek Kowalski, Henryk Biszof oraz Łukasz Bardeli i Jagoda Gołek. Natomiast prezydent Jacek Kowalski wręczył Medale Milenijne wieloletnim i zasłużonym zawodnikom Chrobrego: Janowi Kujawskiemu, Henrykowi Głowskiemu i Tadeuszowi Orczykowskiemu. Zarząd Chrobrego postanowił uhonorować jubileuszowym medalem swoich najbardziej zasłużonych zawodników, którzy reprezentowali barwy klubu w ogólnopolskich rozgrywkach II ligi seniorów bądź II ligi juniorów lub też wspierali klub organizacyjnie. Medale te przypadły także sponsorom klubu, parlamentarzystom oraz samorządowcom i innym działaczom sportowym działającym na terenie Gniezna. Szczególną chwilą było wręczenie specjalnego wyróżnienia – „Człowiek 90-lecia gnieźnieńskich szachów”, dla osoby, która zdaniem zarządu LKS Chrobry Gniezno wniosła największe zasługi dla rozwoju tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Osobą tą został jednogłośnie uznany Kazimierz Kujawski, którego cała zgromadzona publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.

Na zakończenie gali goście wysłuchali krótkiego koncertu pianistycznego, po którym odbyło się spotkanie towarzyskie szachistów Chrobrego oraz miłośników gnieźnieńskich szachów. Po wypiciu lampki szampana goście skosztowali pysznego tortu jubileuszowego przygotowanego przez firmę Agaty i Krzysztofa Szelągów „Ciasta z Miodowej”.

Uroczystości jubileuszowe zostały dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Gniezna.

Zobacz także:

Galeria zdjęć z jubileuszowej gali

Fotorelacja ze strony MOK-u

Relacja TV Wielkopolska