V OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SZACHOWY PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” – GNIEZNO 2018 PRZESZEDŁ DO HISTORII!

W sobotę i niedzielę, 10 i 11 marca b.r. w sali widowiskowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie odbył się V Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Gniezno 2018. Łącznie na starcie stanęło blisko 300 zawodników z Polski i Ukrainy. Ze względu na ogromne zainteresowanie turniejem po raz pierwszy przeprowadzono go w dwóch odsłonach: w sobotę dla juniorów do lat 14 oraz w niedzielę turniej w kategorii OPEN.

Imprezę zorganizowaną w ramach gnieźnieńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno oraz Gnieźnieński Klub Gazety Polskiej. Patronat narodowy nad nią objął Prezydent RP Andrzej Duda, zaś patronat honorowy Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Swoim patronatem turniej objęło również Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz poseł na sejm RP Krzysztof Ostrowski.

Zawody swoją obecnością uświetnił wspomniany Krzysztof Ostrowski, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie Marcin MakohońskiPaweł Kamiński z Gnieźnieńskiego Klubu Gazety Polskiej oraz prezes LKS Chrobry Gniezno Emil Wiśniewski.

Pierwszego dnia rywalizowali juniorzy urodzeni w roku 2004 i młodsi. W stawce 148 zawodników triumfował Jan Klimkowski z UKS Smecz Konin, który wyprzedził Jana Skrzypińskiego z Polonii Środa Wielkopolska – obaj 8 punktów i Gracjana Grzesika z AKSz Hetmana-Politechniki Koszalińskiej Koszalin – 7,5 punktów. Najlepszą juniorką turnieju okazała się Jadwiga Pieczewska z OTSz Ostrów Wielkopolski, zaś nagrody dla najlepszego zawodnika LKS Chrobry Gniezno przypadły Marii Kamińskiej i Witoldowi Lewandowskiemu. Ten ostatni okazał się też triumfatorem w grupie do lat 14. W klasyfikacji do lat 12 najlepszy był Szymon Zając z UKS OPP Toruń, do lat 10 Paweł Musin z ŻKSz Żary, a do lat 8 Oliwier Radwański ze Szkółki Szachowej MOK w Gnieźnie. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika turnieju otrzymał Mateusz Witkowski, również ze Szkółki Szachowej MOK.

W niedzielnym turnieju OPEN udział wzięło 139 zawodników. Triumfatorem z dorobkiem 8 punktów okazał się Marek Zakrzewski z ASSz Lipno Stęszew, który wyprzedził Piotra Brodowskiego z klubu Biały Król Wisznia Mała i Mikołaja Tomczaka z MMKS Wieniawa Leszno – obaj po 7,5 punktów. Najlepszą kobietą imprezy okazała się Alicja Śliwicka, która jednocześnie odebrała nagrodę Inkidla najlepszej juniorki. Najwyżej sklasyfikowanym weteranem był Jerzy Kot. Nagrodę dla najlepszego zawodnika z LKS Chrobry Gniezno otrzymał Ryszard Kujawski. Najlepszymi juniorami turnieju okazali się: do lat 18 Alicja Śliwicka, do lat 15 Gracjan Grzesik, do lat 12 Jan Wojdak. Wśród nagrodzonych w poszczególnych przedziałach rankingowych znaleźli się: Jerzy KotTomasz JankowiakRafał PawłowskiRafał JanickiMateusz Żurawski, Adrianna Jędras,  Michał Idzik. Miłym akcentem było uhonorowanie najstarszego zawodnika turnieju – 87-letniego syna powstańca wielkopolskiego – Bogdana Dahlke z Rogoźna, który uczestniczył we wszystkich pięciu edycjach zawodów. Warto zaznaczyć, że każdy uczestnik obu turniejów otrzymał okolicznościową koszulkę oraz upominki i gadżety związane z „żołnierzami wyklętymi” w postaci filmów DVD, albumów, książek itp.

Należy podkreślić, że atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe ufundowane zostały przez partnera strategicznego PZL-Świdnik, partnera głównego imprezy fundację EneaGnieźnieński Klub Gazety PolskiejLKS Chrobry GnieznoInstytut Pamięci NarodowejStowarzyszenie Odra-NiemenFundację Niepodległości oraz następujących sponsorów lokalnych: firmę Celiko, Eko-PlusSalon Ślubny Nasze Weselefirmę C. Rosiński, firmęDziemidowiczbezokularów.pl, Mlekowitę, Gnieźnieńską SzkołęWyższą MileniumHIFI24.plproducenta reklam Idea+. W organizację imprezy włączyły się również rodziny gnieźnieńskich szachistów oraz inni wolontariusze. Uczestnicy turnieju mogli skosztować wypieków przygotowanych przez Izabelę WichniewiczAgnieszkę Kamińską z rodziną, Lucynę BanachLidię Żurawską i Annę Szeszycką. Dużym powodzeniem cieszyła się również pizza dostarczona przez pizzerię „Twoja” oraz wojskowa grochówka, którymi posilić się mógł nieodpłatnie każdy uczestnik zawodów. Turniej juniorski sędziował Szymon Banach w asyście Mirosława Sobczaka, Emila Wiśniewskiego i Oktawii Wilk, zaś turniej OPEN Maciej Cybulski  w asyście Doroty Sikorskiej. W przygotowaniach turnieju aktywnie uczestniczyli harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego. W czasie dwóch dni turniejowych zmagań można było nabyć różnego rodzaju wydawnictwa o najnowszej historii Polski przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz także:

Wyniki turnieju juniorskiego, 10.03.2018

Wyniki turnieju OPEN, 11.03.2018

Sobotnia relacja i galeria zdjęć portalu gniezno24.com

Niedzielna relacja i galeria zdjęć portalu gniezno24.com

Relacja TVP (od 13 minuty 15 sekundy)

Relacja Telewizji Gniezno

Relacja Telewizji Trwam – po ukazaniu się

Galeria zdjęć autorstwa Beaty Orczykowskiej (sobota)

Galeria zdjęć autorstwa Beaty Orczykowskiej (niedziela)

Galeria zdjęć autorstwa Krzysztofa Szeląga (sobota)

Galeria zdjęć autorstwa Krzysztofa Szeląga (niedziela)