Zakończenie sezonu szachowego w Gnieźnie połączone z ostatnimi turniejami GP Dyrektora MOK

W piątek, 13 grudnia b.r. w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie zakończono szachowy sezon 2013. Na początku odbyła się miła uroczystość wręczenia pięciu osobom zasłużonym dla rozwoju królewskiej gry w Pierwszej Stolicy srebrnych oznak Polskiego Związku Szachowego. Pierwotnie miały one zostać wręczone podczas ubiegłorocznej gali 90-lecia Gnieźnieńskiego Klubu Szachistów, jednak z przyczyn niezależnych od klubu LKS Chrobry nie doszło to do skutku. Podczas piątkowej uroczystości prezes Wielkopolskiego Związku Szachowego Łukasz Dębowiak odznaczył nimi: dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Pawła Kostusiaka, członków zarządu Chrobrego Emila Wiśniewskiego i Mirosława Sobczaka, cenionego sędziego gnieźnieńskich imprez szachowych Piotra Przybylskiego oraz wieloletniego zawodnika Jana Kujawskiego. Kolejnym punktem piątkowego spotkania było podsumowanie rozgrywek Grand Prix P 10′ o Puchar Dyrektora MOK 2013. W klasyfikacji generalnej, w której każdemu zawodnikowi – z 10 rozegranych turniejów – liczyło się 8 najlepszych, pewne zwycięstwo odniósł Łukasz Bardeli – 125,5, który wyprzedził Szymona Banacha – 110 punktów oraz Mirosława Sobczaka – 98,5 punktów. Najlepszą kobietą cyklu była Zuzanna Szeląg, która triumfowała również w klasyfikacji juniorów do lat 14. W pozostałych grupach juniorskich zwyciężyli: do lat 8 – Aleksander Łepski; do lat 10 – Mateusz Żurawski, a do lat 18 – Szymon Banach. Nagrody i puchary zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji wręczył dyrektor Paweł Kostusiak, który z okazji jubileuszu 15-lecia rozgrywania w Miejskim Ośrodku Kultury szachowych turniejów z cyklu Grand Prix Dyrektora MOK otrzymał od zarządu Chrobrego pamiątkowy grawerton. Po części oficjalnej, w gronie szachistów Chrobrego, ich rodzin, sympatyków gnieźnieńskich szachów oraz wszystkich zaproszonych gości nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Zebrani mogli skosztować smacznych, świątecznych wypieków przygotowanych przez panie Agnieszkę Kamińską, Lidię Żurawską, Lucynę Banach, Marię Sobczak i profesjonalnie podanych przez Agatę i Krzysztofa Szelągów. Następnym punktem piątkowego spotkania były ostatnie tegoroczne turnieje z cyklu Grand Prix: turniej szachów błyskawicznych P 3’+2” oraz turniej dla juniorów P 15′. W tym pierwszym bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Mirosław Sobczak z kompletem 11 punktów i wyprzedził Jana Kujawskiego oraz Łukasza Bardeli – obaj po 8,5 punktów. Najlepszą kobietą była Zuzanna Szeląg – 4,5 punktów; najlepszym juniorem Szymon Banach – 8 punktów, a najlepszym zawodnikiem do III kategorii Jarosław Orczykowski 5,5 punktów. Natomiast w 5-rundowym turnieju juniorskim P 15′ dla zawodników do IV kategorii szachowej triumfował Mikołaj Poremski przed Krzysztofem Matysiakiem – obaj po 4 punkty oraz Aleksandrem Łepskim 3 punkty. Po rozegraniu turniejów odbyło się z udziałem pełniącego obowiązki dyrektora MOK Dariusza Pajkerta wręczenie nagród i pucharów zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji tych turniejów. I tak, na dystansie 20 turniejów szachów błyskawicznych (po 10 P 5′ i P 3’+2″) GP Dyrektora MOK ponownie triumfował Łukasz Bardeli, który zgromadził 323 punkty i wyprzedził Pawła Nawrockiego – 266 punktów i Szymona Banacha – 243,5 punktów, który tym samym okazał się najlepszym wśród juniorów do lat 18. W gronie kobiet najlepszą była Zuzanna Szeląg, a wśród zawodników do III kategorii Jakub Pogodziński. Jeśli chodzi o końcową klasyfikację (II półrocze 2013) w turnieju juniorskim P 15′ GP Dyrektora MOK, to najlepszym okazał się Krzysztof Matysiak z dorobkiem 104,5 punktów, wyprzedzając Aleksandra Łepskiego – 78 punktów oraz Dorotę Doberschütz – 69,5 punktów, która okazała się najlepszą juniorką cyklu. Warto podkreślić wkład pracy Piotra Przybylskiego, który nie tylko sprawnie sędziował wszystkie turnieje, ale także skrupulatnie prowadził poszczególne klasyfikacje i szybko przesyłał je do publicznej wiadomości. Tym samym sezon szachowy 2013 w Gnieźnie został zakończony!

 

Zobacz także:

Wyniki XX turnieju Grand Prix o Puchar Dyrektora MOK w grze błyskawicznej (P 3’+2″) – 13.12.2013 r.

Końcowa klasyfikacja generalna Grand Prix o Puchar Dyrektora MOK w grze błyskawicznej

Końcowa klasyfikacja generalna Grand Prix o Puchar Dyrektora MOK (P 10′)

Wyniki VIII turnieju o Puchar Granad Prix szkółki szachowej Dyrektora MOK – 13.12.2013 r.

Końcowa klasyfikacja Grand Prix szkółki szachowej o Puchar Dyrektora MOK (II tura 2013)

Zdjęcia nadesłane przez Krzysztofa Szeląga