Zakończył się Ogólnopolski Turniej Szachowy „Tu Powstała Polska”

W dniach 27-30 grudnia br. w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbył się Ogólnopolski Turniej Szachowy „Tu Powstała Polska”, który stanowił jednocześnie Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w Szachach. W zawodach uczestniczyło 80 szachistów z takich ośrodków szachowych jak Gdańsk, Gorzyce Wielkie, Gdynia, Milicz, Toruń, Wrocław, Skoki, Lipusz, Częstochowa, Kańczuga, Poznań, Jemielno, Pleszew, Kościelec, Grójec i Środa Wlkp., Świekatowo, Zbąszyń, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Żnin, Zakrzewo i oczywiście Gniezno. Najmłodszy gracz miał 7, a najstarszy 84 lata.

Podczas uroczystości rozpoczęcia turnieju, w rocznicę Powstania Wielkopolskiego uczestnicy uczcili minutą ciszy poległych bohaterów.

Rozgrywki przeprowadzono w trzech grupach turniejowych. Czterodniowe zawody w grupie OPEN A (ELO>1399 lub ranking polski>1799), z udziałem 39 zawodników, rozegrano na dystansie 9 rund tempem 90’+30 ‘’ na ruch. Pewne zwycięstwo odniósł 14-letni Iwo Godzwon z UKS Korona Gdańsk, który zgromadził 8 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się zawodniczka LKS Chrobry Gniezno Oktawia Wilk, a na trzecim Szymon Pawletko z UKS MDK Gdynia – obydwoje po 6,5 punktów. Miejsca czwarte i piąte zajęli odpowiednio Lech Karczyński z UKS WDA Lipusz i Dawid Romański z LKS Chrobry Gniezno, którzy zgromadzili po 6 punktów.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika z rankingiem FIDE 1801-2000 otrzymał Szymon Pawletko z UKS MDK Gdynia. Wśród uczestników z rankingiem 1601-1800 pierwsze miejsce zajęła Oktawia Wilk z LKS Chrobry Gniezno, zaś w grupie szachistów do rankingu 1600 triumfował Kacper Goliński z KSz Orły Pleszew. Najlepszym szachistą- weteranem (ur.1956 i starszy) okazał się Zdzisław Grabczyński z Częstochowy, najlepszym juniorem do lat 18 Iwo Godzwon z UKS Korona Gdańsk, a najlepszą kobietą wyżej wspomniana Oktawia Wilk.

Normy na kategorie szachowe wypełnili: na kandydata na mistrza- Oktawia Wilk i Iwo Godzwon, na I – Dawid Romański i Szymon Pawletko.

Trzydniowe rozgrywki w grupie OPEN B (ELO<1400 lub ranking polski<1601) przeprowadzono na dystansie 7 rund tempem 60’+30” na ruch i zgromadziły na starcie 20 zawodników. Zwycięzcą okazał się Jarosław Orczykowski z LKS Chrobry Gniezno – 5 pkt., który wyprzedził Kajetana Żygadło z UKS Fala Świekatowo – 5 pkt. i Mikołaja Stacheckiego z MKS Wicher Zbąszyń – 4,5 pkt. W pierwszej, nagrodzonej szóstce znaleźli się także Bogumiła Walkowiak z AZS Poznań, Łukasz Kruszyński z SzSON Zagłębie Dabrowa Górnicza i Jan Kabziński z LKS Chrobry Gniezno – wszyscy po 4,5 pkt.

Normy na kategorie szachowe wypełnili zawodnicy Chrobrego: na II – Jarosław Orczykowski i na III Jan Kabziński.

Turnieje A i B sprawnie sędziował Szymon Banach.

W piątek, 30 grudnia odbył się turniej OPEN C przeznaczony dla zawodników do lat 15 i wzięło w nim udział 21 młodych adeptów królewskiej gry. Po rozegraniu 6 godzinnych rund pierwsze miejsce zajął Alan Jagodziński z SP Palmierowo, który zdobył 5 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Wiktor Tański a na trzecim Matylda Brelińska –obydwoje reprezentowali ŻTMS Baszta Żnin i zgromadzili po 4,5 punktów.

Normy na kategorie szachowe wypełnili: na IV- Adam Wiśniewski, na V- Karol Stanisławski, Krzysztof Orczykowski, Jędrzej Szalbierz i Helena Śliwińska.

Turniej C sprawnie sędziował Emil Wiśniewski.

Na uroczystości zakończenia turnieju obecny był Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym Marcin Makohoński.

Organizatorem turnieju był Ludowy Klub Sportowy Chrobry Gniezno, zaś instytucjami wspierającymi Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

Zobacz także:

Wyniki „Tu Powstała Polska”- OPEN A

Wyniki „Tu Powstała Polska”- OPEN B

Wyniki „Tu Powstała Polska”- OPEN C

Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Szeląga – 27 grudnia

Zdjęcia autorstwa Wiesława Banacha – 28 grudnia

Zdjęcia autorstwa Wiesława Banacha – 30 grudnia

Zdjęcia na stronie Beaty Orczykowskiej

Relacja na portalu gniezno24.com