Zakończyły się Eliminacje Strefowe do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików

W dniach 19-25 września b.r. w Gnieźnie, w Kolegium Europejskim UAM odbyły się Eliminacje Strefowe do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików. Niemal stu młodych szachistów z województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, w trzech przedziałach wiekowych: do lat 9, 11, 13, osobno dziewczęta i chłopcy, walczyło o awans do przyszłorocznych, ogólnopolskich rozgrywek.

Mistrzostwa rozegrano na dystansie 9 rund (w grupach dziewczynek do lat 9 i 11 -7 rund) tempem gry 90’+30” na ruch.

W grupie dziewczynek do lat 9 najlepszą okazała się Zuzanna Jędrzejewska KTS Kalisz- 6,5 pkt., która wyprzedziła Zofię Roszkiewicz UMKS Na Pięterku Poznań- 6,5 pkt. i Gabrielę Polus MKS Wicher Zbąszyń- 4,5 pkt. Z awansu mogły się cieszyć także Jadwiga Pieczewska OTSz Ostrów Wielkopolski-4 pkt., Zofia Prawucka KS Korona Zakrzewo-2,5 pkt. i Jagoda Świderska UKS Kościelec-2 pkt.

W najmłodszej grupie chłopców do lat 9 zwycięstwo odniósł Jan Klimkowski UKS Smecz Konin-8 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Olgierd Tadych KS Korona Zakrzewo- 7 pkt., a na trzecim Jan Skrzypiński Polonia Środa Wlkp.-6,5 pkt. Awans wywalczyli również Kamil Łabędzki UKS Szach Gryfice-6,5 pkt., Mateusz Michno UKS Smecz Konin- 6,5 pkt. i Marcin Ratajczak Polonia Środa Wlkp.- 5pkt.

Wyniki grupy dziewczynek do lat 9

Wyniki grupy chłopców do lat 9

Wśród dziewcząt do lat 11 pierwsze miejsce wywalczyła Roksana Nowak MKS Wicher Zbąszyń- 8 pkt. Miejsce drugie zajęła Patrycja Golińska KSz Orły Pleszew- 7 pkt., a jej koleżanka klubowa Diana Franek z 6 pkt. zajęła miejsce trzecie. Na czwartym miejscu, premiowanym awansem uplasowała się zawodniczka AZS Poznań Anna Miranowska-5,5 pkt.

Zwycięzcą grupy chłopców do lat 11 został Tymon Ochędzan KTS Kalisz- 9pkt.,na drugim miejscu uplasował się Filip Łuczak AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin-7,5 pkt., a na trzecim Mikołaj Stachecki MKS Wicher Zbąszyń- 5,5 pkt. Awans uzyskał także Karol Ullrich UMKS Na Pięterku Poznań-5,5 pkt.

Wyniki grupy dziewcząt do lat 11

Wyniki grupy chłopców do lat 11

Pierwsze miejsce w grupie dziewcząt do lat 13 zajęła Marta Tomczak MMKS Wieniawa Leszno-6,5 pkt. przed Weroniką Wawrzyniak KTS Kalisz- 5 pkt. i Anną Roszkiewicz UMKS Na Pięterku Poznań-5 pkt. Awans uzyskała również, zajmując czwarta lokatę, zawodniczka AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin Jagoda Bieńko– 4,5 pkt.

W grupie chłopców do lat 13 zwycięstwo odniósł Oskar Dixa KTS Kalisz-8 pkt., który wyprzedził Patryka Mike-7 pkt.i Adama Stolarskiego– 5,5 pkt., obaj z klubu KSz Gryf Szczecin. Z awansu mógł się także cieszyć Kamil Chaczyński KS Korona Zakrzewo-5,5 pkt., który zajął miejsce czwarte.

Wyniki grupy dziewcząt do lat 13

Wyniki grupy chłopców do lat 13

W mistrzostwach zagrało sześcioro uczestników Szkółki Szachowej MOK, którzy reprezentowali klub LKS Chrobry Gniezno. Zajęli następujące miejsca: 8. Maria Kamińska w grupie D11-2,5 pkt., 22. Maciej Stanczewski w grupie C11-1 pkt., 7. Maksymilian Łepski– 5 pkt., 13. Mateusz Żurawski-4,5 pkt., 15. Wojciech Kukorowski– 4 pkt. i 19. Szymon Konieczka– 1,5 pkt. w grupie C13.

Dla uczestników turnieju, trenerów, opiekunów i rodziców zorganizowano także nieodpłatne zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej z przewodnikiem, zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego połączone z 45-minutową prelekcją filmu w technologii 3D o początkach państwa polskiego a także rozegrany został w piątek, 23 września turniej szachów błyskawicznych o Puchar Dyrektora MOK.

Relacja z turnieju blitza w Kolegium Europejskim

Organizatorami zawodów był LKS Chrobry Gniezno i Wielkopolski Związek Szachowy a instytucjami wspierającymi Urząd Miejski w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury i Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

W uroczystości zakończenia mistrzostw wzięli udział Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, wieloletni Poseł na Sejm RP Paweł Arndt i Prezes Wielkopolskiego Związku Szachowego Andrzej Ciesiński.

Z czołowych szachownic w poszczególnych grupach prowadzona była transmisja internetowa. Turniej sprawnie sędziował Maciej Cybulski w asyście Szymona Banacha i Emila Wiśniewskiego.

Galeria zdjęć z rozgrywek – K.SZ.

Galeria zdjęć z ceremonii zakończenia – K.SZ.

Zdjęcia nadesłane przez Marlenę Wawrzyniak z Kalisza