Zakończyły się IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych – „Tu Powstała Polska”

W dniach 30 listopada – 1 grudnia b.r. w Językowej Szkole Podstawowej „Prymus” w Gnieźnie rozegrano IV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach klasycznych – „Tu Powstała Polska”. W trzech grupach turniejowych (A, B i C) rywalizowało w sumie 107 zawodników z wielu szachowych ośrodków w Polsce.

 

Dwudniowe zawody w grupie A z udziałem 22 zawodników rozegrano na dystansie 5 czterogodzinnych rund. Zwycięstwo odniósł zawodnik KSz Lech WSUS Poznań Karol Michalski, który zgromadził 4,5 punktów, wypełniając normę kandydata na mistrza. Na podium znaleźli się również Mateusz Małaczek z Wielkopolskiego Klubu Szachowego – 4,5 punktów i Dariusz Szopieraj – 4 punkty. Najlepszym juniorem turnieju okazał się Marcel Butyrowski z Chrobrego Gniezno, który triumfował także w klasyfikacji najlepszego zawodnika z rankingiem FIDE 1801-2000. Wśród zawodników z rankingiem 1601-1800 pierwsze miejsce zajął Zygmunt Kujawski z Chrobrego, który wygrał klasyfikację weteranów, czyli zawodników urodzonych w 1959 roku i starszych. W grupie szachistów legitymujących się rankingiem do 1600 punktów triumfował Jonasz Walkowski z UKS ZSO Włoszakowice. Najwyżej notowaną kobietą okazała się Małgorzata Steczek z Hetmana Konin.

Również dwudniowe rozgrywki w grupie B, przeznaczone dla mniej doświadczonych zawodników przeprowadzono na dystansie 7 dwugodzinnych rund. Zgromadziły one na starcie aż 49 szachistów. Z kompletem 7 punktów zwyciężyła Lena Frąckowiak z Chrobrego Gniezno, która jednocześnie okazała się najlepszą zawodniczką zawodów. Wyprzedziła Stanisława Broszkiewicza z AZS Poznań i Mateusza Michno z Hetmana Konin – obaj po 5,5 punktów. W klasyfikacji juniorów do lat 8 triumfował Michał Górecki z Chrobrego. Wśród zawodników do lat 10 najlepszy był Stanisław Broszkiewicz, do lat 12 Lena Frąckowiak, zaś do lat 14 Maciej Stanczewski z Chrobrego. Normy na wyższe kategorie wypełnili: na I kategorię Lena Frąckowiak, na II Magdalena Pietrzak, na III Miłosz Ląg, Dariusz Witkowski i Krzysztof Prus, na IV Paweł Byczkowski.

Natomiast 1 grudnia odbył się turniej C przeznaczony dla szachistów zaczynających dopiero przygodę z królewską grą. Wzięło w nim udział 36 zawodników. Po rozegraniu 6 jednogodzinnych rund pierwsze miejsce z kompletem 6 punktów zajął Antoni Prus z Trzemeszna, który wyprzedził Michała Świdurskiego i Wojciecha Wesołka – obaj po 5 punktów i obaj UKS Płomyk Nekla. Najlepszą juniorką okazała się Julia Pietrzak z Chrobrego Gniezno. Nagrody dla najmłodszych uczestników otrzymali Franciszek Błochowiak i Ewa Szeszycka. Normy na wyższe kategorię zdobyli: na IV Antoni Prus, Michał Świdurski, Wojciech Wesołek, Julia Pietrzak, Kajetan Frankowski, Martyna Alwin i Wiktoria Stachowiak. Natomiast na V kategorię: Adam Ukleja, Igor Kędzierski, Franciszek Błochowiak, Jan Bolewicz, Wiktoria Musielak, Daria Pilachowska, Weronika Kulwińska, Maksymilian Żelazowski i Dobrochna Ziółkowska.

Uczestnicy turnieju oraz kibicujący im rodzice mogli skosztować wypieków i innych słodkości oraz owoców przygotowanych m.in. przez Agatę Szeląg, Annę Szeszycką, Marlenę Oszutowską, Joannę Radwańską, Agnieszkę Stanisławską, Dorotę Kubasik, Irenę i Adama Jagodzińskich oraz Ilonę i Dariusza Witkowskich.

W uroczystości zakończenia imprezy udział wziął starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, który triumfatorom poszczególnych klasyfikacji wręczył nagrody, puchary, medale i dyplomy. Impreza została sfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Turnieje A i B sędziował Szymon Banach, zaś turniej C Mirosław Sobczak.

Zobacz także:

Wyniki turnieju A

Wyniki turnieju B

Wyniki turnieju C

Zdjęcia uczestników autorstwa Krzysztofa Szeląga:

Turniej A i B – dzień pierwszy

Turniej A i B – dzień drugi

Turniej C