Zaproszenie na Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna w formule online

Szanowni Państwo,

Zamieszczamy komunikat Jubileuszowego 50. Międzynarodowego Turnieju Szachowego o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. W tym roku odbędzie się on w niedzielę, 27 grudnia o godzinie 16.00 w formule online.

Niestety, pandemia uniemożliwiła godne uczczenie jubileuszu i przeprowadzenie turnieju w warunkach stacjonarnych. Bardzo nad tym ubolewamy i – zapewne jak wszyscy miłośnicy królewskiej gry – żałujemy, że nie jest nam tym razem dane spotkać się i rywalizować jak zwykle przy szachowym stoliku. Mamy jednak świadomość, że bez względu na okoliczności, nie możemy pozwolić na przerwanie wspaniałej tradycji naszego turnieju. Wszak to najdłużej (bo od 1971 roku), nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście. Na przestrzeni tak długiego okresu występowały różne trudności i miały miejsce niespodziewane sytuacje kryzysowe. Tak było np. na początku 1982 roku, w trakcie trwania stanu wojennego i obowiązującego wówczas zakazu zgromadzeń. Pomimo wszystkich tych niedogodności i kłopotów turniej każdego roku dochodził do skutku.

Dlatego mamy nadzieję, że – pomimo braku możliwości przeprowadzenia turnieju w trybie stacjonarnym – tegoroczną imprezę będziemy mogli uznać za udaną, zaś jej niecodzienna (czy wręcz niezwykła) formuła stanowić będzie urozmaicenie i wzbogacenie jakże pięknej i długiej historii rywalizacji w naszych zawodach.

W turnieju udział będą mogli wziąć wyłącznie zawodnicy Chrobrego Gniezno oraz zaproszeni goście, najczęściej stali bywalcy tej oraz innych organizowanych przez nas imprez. Decyzja o tym ograniczeniu nie była dla nas łatwa, ale niestety konieczna. Uznaliśmy, że w przypadku rywalizacji o nagrody musimy wyeliminować sytuacje, w których do zawodów przystąpią „szachiści” całkowicie anonimowi, niezrzeszeni w żadnym klubie czy Polskim Związku Szachowym i – wykorzystując niedozwolone wspomaganie – zapewnią sobie w ten sposób zwycięstwo w poszczególnych klasyfikacjach. Jak wszyscy wiemy, mieliśmy do czynienia z tego typu sytuacjami, również w przypadku imprez organizowanych w formule online choćby przez naszych wielkopolskich kolegów.

Zarząd LKS Chrobry Gniezno
                                                                                              17.12.2020 roku

>> KOMUNIKAT <<