Zimowy Turniej Szachowy w MOK-u zakończony!

W sobotę i niedzielę, 10 i 11 marca b.r. rozegrano Zimowy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury. W gościnnych salach MOK-u rywalizowało 49 szachistów z Poznania, Pleszewa, Żnina, Kostrzyna Wielkopolskiego, Środy Wielkopolskiej, Żydowa i oczywiście Gniezna, podzielonych na trzy grupy w zależności od posiadanej kategorii szachowej. W 7-rundowym turnieju A, przeznaczonym dla najlepszych zawodników, którzy legitymują się przynajmniej III kategorią, triumfował junior gnieźnieńskiego Chrobrego Szymon Banach. Wyprzedził on swego znacznie bardziej doświadczonego kolegę klubowego Mirosława Sobczaka oraz juniora Baszty Żnin Kacpra Czaczyka – wszyscy po 5,5 punktów. Tuż za podium znalazł się Wojciech Niedbała z UMKS Na Pięterku Poznań – 4,5 punktów, wyprzedzając Kazimierza Kujawskiego z Chrobrego Gniezno oraz Michała Szymanderskiego z UKS Gimnazjum 2 Środa Wielkopolska – obaj po 4 punkty.

W turnieju B, przeznaczonym dla szachistów z IV kategorią, najlepszym okazał się doświadczony zawodnik Chrobrego Tadeusz Orczykowski, który w 7 rundach zgromadził 6,5 punktów i wyprzedził swoich młodszych kolegów klubowych Szymona Dopierałę – 6 punktów i Jakuba Pogodzińskiego – 5 punktów. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowali się również juniorzy Chrobrego: Antoni Kamiński – 4 punkty oraz Szymon Nawrocki – 3,5 punktów. Pierwszą „szóstkę” zamknął Sebastian Korytowski z Chrobrego Gniezno również z dorobkiem 3,5 punktów.

Natomiast w 6-rundowym turnieju C, dla amatorów i zawodników początkujących, rywalizowano jedynie w sobotę. Po zaciętej walce o zwycięstwoczołówka ukształtowała się następująco: zwyciężył Damian Krasiński z Żydowa, który wyprzedził utalentowanego Kamila Żurawskiego z Chrobrego Gniezno oraz doświadczonego 72-letniego mieszkańca Gniezna Zygmunta Kapelińskiego – wszyscy po 5 punktów.

Turniej Zimowy był też dobrą okazją dla zawodników do podniesienia swoich kategorii szachowych. Skorzystało z niej jedenaścioro szachistów. Normę na III kategorię wypełnili: Grzegorz Leopold, Tadeusz Orczykowski, Szymon Dopierała, Jakub Pogodziński oraz Edyta Nawrocka. IV kategorię zdobyli: Zygmunt Kapeliński, Kamil Żurawski i Damian Krasiński, zaś V kategorię Szymon Walkowiak, Kamil Krasiński i Maciej Kaniewski.

Najlepsi w poszczególnych grupach otrzymali nagrody, puchary i dyplomy ufundowane przez Miejski Ośrodek Kultury oraz LKS Chrobry Gniezno. Turnieje sprawnie sędziował Piotr Przybylski z Gniezna.

Zobacz także:

Szczegółowe wyniki turnieju A

Szczegółowe wyniki turnieju B

Szczegółowe wyniki turnieju C

Zdjęcia z Zimowego Turnieju Szachowego